Mimořádná tripartita kvůli zdravotnictví se bude opakovat
Zástupci vlády se v dnes sejdou s odboráři a zaměstnavateli kvůli reformním zdravotnickým zákonům, které předložil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Odboráři však nečekají, že by na podobě vládou již schválených zákonů mohli něco změnit. "Je to naprosto formální záležitost, aby si (ministři) odškrtli, že s tím sociální partnery seznámili," řekla ČTK mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová.
Mimořádná tripartita, svolaná kvůli zdravotnickým zákonům na žádost odborářů, se uskutečnila již před necelými dvěma týdny; tehdy odboráři a zaměstnavatelé po půlhodině jednání opustili. Protestovali tak proti chování vlády, která předlohy tří ze čtyř zásadních norem schválila již den před tímto jednáním, čímž podle odborářů porušila standardní postupy tripartity.
"Odešli jsme na protest proti tomu, že vláda takto důležité zákony neprojednala se sociálními partnery," vysvětlila Kašparová. Odboráři požadovali, aby vláda změnila usnesení. "Chtěli jsme, aby začala diskusi o potřebných změnách ve zdravotnictví se sociálními partnery a odbornou veřejností," uvedla Kašparová. Vláda však podle Kašparové zvolila přesně opačný postup. "(Do té doby) neschválené zbytky zákonů byly schváleny a postoupeny do Poslanecké sněmovny," konstatovala. "Takže vyjádříme velké rozhořčení nad tím, že nebylo vůbec respektováno naše stanovisko," dodala. Přístup ministerstva zdravotnictví vadí také vedení Asociace českých a moravských nemocnic. Její zástupce se proto v úterý nezúčastní jednání ministra Julínka se členy takzvané Rady poskytovatelů, v níž jsou kromě zástupců nemocnic také reprezentanti lékáren, záchranek i soukromých ambulancí. Zástupci asociace to dnes uvedli v prohlášením zaslaném ČTK. Podle asociace Julínek "není schopen věcně komunikovat o skutečných problémech zdravotnictví a akceptovat jakékoli připomínky nemocnic". Vedení asociace mu klade rovněž za vinu odpovědnost za "hromadění desítek miliard (korun) na účtech zdravotních pojišťoven, zatímco nemocnice v důsledku úhradových vyhlášek ministra nemají dostatek finančních prostředků na péči o pacienty a situace v LDN je téměř katastrofální". Odboráři se budou nyní snažit o svých argumentech přesvědčit zákonodárce z menších stran. I když se vláda na většině Julínkových norem shodla, jejich podpora v parlamentu jistá není. Proti ministrovým záměrům se stavěli totiž i někteří vládní poslanci. Julínkovy čtyři ministry již schválené zdravotnické zákony navíc chtějí znovu projednat ve vládě lidovci. Nepřijatelná je pro ně úprava potratů a mají také další připomínky. KDU-ČSL se chce v koalici dohodnout i na osudu zdravotnických poplatků.
Zdroj: