Ministerstvo připravuje koncepci pohotovostí
Ministerstvo zdravotnictví připravuje koncepci lékařské pohotovosti. Ústecký kraj ale navrhuje vlastní řešení pohotovostní péče a jeho legislativní iniciativou se bude příští týden zabývat vláda. "Pohotovosti při převodu na kraje utrpěly, proto chceme jejich organizaci v rámci republiky sjednotit," řekla dnes ČTK ministryně zdravotnictví Milada Emmerová při své návštěvě Ústeckého kraje.
Pohotovosti jsou podle ministerského návrhu zásad řešení systému pohotovostních služeb, který má ČTK k dispozici, součástí základní zdravotní péče. "Nelze brát v úvahu slova některých lékařů, že nemohou pohotovost vykovávat, protože například něco neumí, první pomoc musí zvládnout všichni zdravotníci," uvedla Emmerová. Podle návrhu ministerstva územní a časová dostupnost pohotovostní péče a její obsah musí být stanoven celostátně závazným standardem. Kraje vypracují plán pohotovostních služeb, zajistí ve spolupráci s obcemi sídlo a potřebnou infrastrukturu. Úhradu za činnost podle návrhu při pohotovostní péči zaplatí pojišťovna. Náklady na zřízení a provoz ordinací nese kraj a popřípadě obec.
Ústecký kraj s takovým návrhem nesouhlasí. Podle něj by měly pohotovostní službu plně hradit pojišťovny. "Každý lékař by měl pečovat o svého pacienta, za což by dostával peníze od pojišťovny. Kraj nemůže platit ze svého to, co by měly hradit pojišťovny," řekl hejtman Jiří Šulc. Podle zákonodárné iniciativy kraje by měly zdravotní péči zajišťovat zdravotnická zařízení. Návrh kraje je založen na povinném členství lékařů, stomatologů nebo lékárníků v příslušných komorách. Členové by pak byli povinni zajišťovat péči ve zdravotnických zařízeních.
Lékařské komory však podle Emmerové nemají žádné zákonné nástroje k vynucení účasti zdravotnického zařízení na pohotovostní péči. Navíc sílí hlasy lékařské veřejnosti po zrušení komor, které údajně již nereprezentují zájmy svých členů. Návrhem zastupitelstva Ústeckého kraje se má vláda zabývat příští týden ve středu.
Zdroj: ČTK