Ministerstvo slibuje posílení práv pacientů
Pacienti se možná dočkají posílení svých práv, informací o kvalitě péče v jednotlivých nemocnicích a jednoznačného a přehledného návodu, jak a kde si stěžovat, pokud se cítí lékařem poškozeni. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že tyto možnosti by lidem mohl dát zákon o zdravotní péči, jehož návrh má vládě předložit do konce června. Platit by mohl od července 2006, řekli dnes zástupci ministerstva na tiskové konferenci.
Předcházel jí seminář, kterého se ve sněmovně zúčastnili zástupci odborných a profesních sdružení i organizací pacientů. Jejich připomínky se ještě mohou do textu promítnout, zatím jde o neuzavřený materiál.
Předloha počítá například s tím, že před složitějšími lékařskými zákroky by si měl lékař vyžádat souhlas pacienta a srozumitelně ho informovat o tom, jak ho hodlá léčit a jaké jsou alternativy. Náměstek ministryně Dalibor Štambera uvedl, že řada lékařů se již dnes k nemocným chová jako k partnerům, pravidlem to ale zatím není. "Když to řeknu trochu vulgárněji, tak naše medicína byla zvyklá léčit stylem: 'Já ti vyberu léčbu a ty poslouchej'," řekl.
Zákon by také měl lidem umožnit, aby si jako svého zástupce při projednávání stížností vybrali člověka z některé organizace pacientů. K jednání o závěru stížnosti by měl být vždy přizván i člověk, který si stěžoval.
Předloha rovněž dává pacientům právo odmítnout přítomnost lidí, kteří při lékařském vyšetření být nemusí. Týká se to například případů, kdy jsou v ordinaci i studenti medicíny. Člověk by měl mít také nárok na ohled ke své důstojnosti a soukromí, i když návrh přesně nepředepisuje, že při nějakém konkrétním vyšetření má být pacient třeba oddělen od ostatních zástěnou.
Návrh mimo jiné jednoznačně stanoví i právo na pořizování výpisů a kopií zdravotní dokumentace. Měli by ho mít rovněž příbuzní zemřelých. Tato změna je ale podle šéfa ministerského odboru zdravotní péče Pavla Březovského také v samostatné novele, kterou už má kabinet na stole. Uvedené téma poutalo pozornost po loňské smrtelné dopravní nehodě Ivana Hlinky, kdy se jeho žena dlouho nemohla domoci manželovy zdravotní dokumentace.
Ministerstvo si podle Štambery uvědomuje, že samotný zákon nemůže současnou úroveň vztahu pacient-lékař hned změnit, je to ale podle něj nástroj, jak toho dosáhnout.
Na dotaz, proč ministerstvo předkládá návrh takto koncepční normy, když kabinet ještě neschválil koncepci zdravotnictví, náměstek Radovan Suchánek řekl, že návrh úřad předložil v souladu s harmonogramem legislativních prací.
Zdroj: ČTK