Ministerstvo zdravotnictví bude jednat s hospici o penězích
Zástupce hospiců čeká ve čtvrtek jednání s představiteli ministerstva zdravotnictví o změnách úhrad péče na příští rok. Podle nově vydané úhradové vyhlášky se totiž zdá, že hospice za léčbu tišící bolest dostanou méně peněz než nyní. Ředitel prachatického hospice Robert Huneš spočítal, že se úhrada hospicové péče sníží o 5,2 procenta. ČTK řekl, že se nedomnívá, že jde o záměr ministerstva omezit hospicovou péči, ale o omyl, který se vyřeší. Na dnešním prvním jednání prý cítil ochotu ministerstva věc napravit.
Do debaty o změnách úhrad paliativní (bolest tišící) péče se v úterý vložili lidovci. Celostátní výbor KDU-ČSL vyzval stranického předsedu Jiřího Čunka, aby s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) jednal o záměru snížit příspěvky pro hospice. První informace, s nimiž pracoval lidovecký poslanec Jiří Carbol, hovořily o snížení úhrad dokonce o 22,3 procenta pro hospice a o 12,6 procenta pro léčebny dlouhodobě nemocných (LDN).
Vyjádření s těmito čísly médiím zaslala také Asociace českých a moravských nemocnic. O Julínkových záměrech asociace prohlásila, že "škodí slabým, bezmocným a umírajícím".
Huneš ale tvrdí, že výpočet změn úhrad je složitější. Pokud se vezme jen snížení bodu, jímž jsou ohodnoceny lékařské výkony, z 1,03 na 0,80 koruny, skutečně vyjde snížení částky o 22,3 procenta. Přitom je ale nutné vzít v úvahu, že jiná vyhláška zvyšuje počet bodů za takzvaný lůžkoden v hospici zhruba z 800 na 1000 bodů. Pak se podle něj dojde k snížení úhrady o 5,2 procenta. Jde o méně výrazné snížení, přesto ale prý citelné.
Hospiců je v Česku nedostatek. Celkem je jich 13, rozestavěný je v Chrudimi, připravují se další hospice v Liberci a v Chebu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by na 100.000 obyvatel mělo připadat alespoň pět hospiců. Pro celou ČR by bylo potřeba přinejmenším 515 lůžek. K dispozici je k dnešnímu dni 325 lůžek. Z veřejného zdravotního pojištění se hradí 289 lůžek.
Paliativní péči nevyléčitelně nemocným poskytují také takzvané mobilní hospice. Nově už jsou definované zákonem, pojišťovny nicméně jejich péči údajně prozatím nehradí tak, jak by bylo potřeba. Také o tom se jednalo včera na ministerstvu zdravotnictví. Tajemnice Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče (APHPP) Eva Černá řekla, že pracovní skupina sestavená ze zástupců hospiců, pojišťoven a ministerských úředníků se bude tématem nadále zabývat.
Zdroj: ČTK