Přeskočit na obsah

Ministerstvo zdravotnictví rozjíždí kampaň proti nadužívání ATB

Střídmému užívání antibiotik má Čechy naučit kampaň, kterou rozjíždí ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví vyrazilo do boje proti nadužívání antibiotik. To totiž v důsledku způsobuje, že antibiotika přestávají účinkovat. O střídmém používání antibiotik bude ministerstvo přesvědčovat pacienty pomocí letáků, které rozešle do zdravotnických zařízení a uvažuje i o jejich vložení do některých časopisů. Na letáku inspirovaném evropskou kampaní je obrázek ježka a heslo Nachlazení?

Chřipka? Dopřejte si klid, ne antibiotika! "Antibiotika se nadužívají a často se podávají i u nemocí virových, kam nepatří," uvedl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Podle něj antibiotika často vyžadují sami pacienti.

Například ve Francii kampaň zaměřená na pacienty zafungovala velmi dobře a původně rekordní spotřeba antibiotik tam po ní klesla téměř o čtvrtinu. Podle dat, která před časem odborníci nasbírali mezi praktickými dětskými lékaři, však u nás není tlak pacientů tak významný jako v jiných státech. "U zhruba čtyř procent všech předepsaných antibiotik měl na jejich podání zásadní vliv rodič, který se dožadoval jejich předepsání, i když to lékař nepovažoval za správné," říká Vlastimil Jindrák z koordinační skupiny Národního antibiotického programu.

Podle Jindráka je nutné dát ambulantním lékařům kvalitní data, aby sami viděli, jestli předepisují antibiotika správně. Když takový projekt provedli v roce 2001 u dětských praktických lékařů, snížila se spotřeba antibiotik v celé ambulantní sféře o pětinu a vzápětí klesla i odolnost vybraných bakterií vůči antibiotikům. Zjistilo se mimo jiné, že přes 40 procent antibiotik lékaři předepsali na virová onemocnění, na která neúčinkují.

Na předávání určitých dat praktickým lékařům se už odborníci dohodli se Všeo b e c n o u zdravotní pojišťovnou. "Od příštího roku od nás budou lékaři dostávat zpětnou vazbu, jak léčí v porovnání se svými kolegy," slibuje ředitel pojišťovny Pavel Horák.

Podle něj by ale měl do této oblasti více investovat stát. "Všechny státy nějakým způsobem podporují, aby probíhala racionální preskribce antibiotik. Státní správa na to u nás nedá ani korunu, což si myslím, že úplně v pořádku není. Je to zatím aktivita odborníků na bázi dobrovolnosti," uvádí Horák.

Naproti tomu Julínek by očekával větší aktivitu od pojišťoven. Tím, že jsou některé bakterie vůči antibiotikům odolné, leží pacienti v nemocnicích déle a tím se léčba prodražuje.

Pojišťovnám však nyní podle ministra na úsporách nezáleží. "Zdravotní pojišťovny jsou velmi laxní a nemají motivaci jít do toho razantněji," uvedl Julínek. "Bez změny zákona se neposuneme dál," doplnil.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…