Přeskočit na obsah

Ministerstvo zdravotnictví: zkušené a kvalitní lékaře máme

Ministerstvo zdravotnictví se ohradilo proti pondělnímu článku Mladé fronty DNES, který tvrdí, že pacienty budou operovat mladí a nezkušení lékaři(čtěte článek ZDE). Podle MZ však neexistuje vyhláška, která by umožňovala nezkušeným lékařům dělat výkony, které doposud směl dělat jen zkušený lékař.

Autorka článku poukazuje na to, že české zdravotnictví si neumí z absolventů medicíny vychovat vlastní špičkové specialisty a chystaná ministerská vyhláška tento stav zakonzervovává.

"Vyhláška z pera ministerstva navíc nově umožňuje nezkušeným lékařům dělat spoustu výkonů, které dosud směl dělat jen zkušený lékař. To je nejen neetické, ale mělo by to být i trestné," cituje MfD například neurochirurga Eduarda Zvěřinu.

"Vidím za tím snahu řešit nedostatek personálu na službách tím, že budou sloužit mladí lékaři před atestací. Jenže není možné, aby lékař, který absolvuje jen část dalšího vzdělávání a praxe, dělal totéž, co plně erudovaný doktor," uvedl v deníku viceprezident ČLK Mrozek.

Žádná podobná vyhláška neexistuje

Ministerstvo zdravotnictví vydalo tiskovou zprávu, ve kterém na tento článek reaguje. "Neexistuje vyhláška, která by umožňovala nezkušeným lékařům dělat výkony, které doposud směl dělat jen zkušený lékař," uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči prof. MUDr. Josef Vymazal, DSc.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje změny v postgraduálním vzdělávání lékařů i s přihlédnutím k závazkům, které pro Českou republiku plynou z členství v EU.

"Cílem připravované novely je dosáhnout toho, aby postgraduální vzdělávání lékařů bylo co nepřívětivější a poskytovalo absolventům lékařských fakult větší pocit jistoty při výkonu lékařského povolání. To vše při současném zachování vysokého standardu poskytované zdravotní péče pacientům, uvedl prof Vymazal.

Na přípravě pracuje komise pro novou koncepci specializačního vzdělávání, kterou vede právě prof. Vymazal a kde zasedají zástupci velkých, středních i malých nemocnic, univerzit, krajů, odborných společností, Lékařského odborového klubu, Výboru pro zdravotnictví Parlamentu ČR a České lékařské komory.

Podle MfD ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že systém vzdělávání zpřehlední a zjednoduší. "Ale materiál, který jsme dostali do rukou, o tom vůbec není. Naopak, v řadě případů zhoršuje současný systém," uvedl v MfD  prezident komory Milan Kubek.

Ministerstvo zdravotnictví však namítá, že explicitně zapracovalo i připomínky České lékařské komory a lékařských fakult a v takto upraveném znění jsou nyní podrobeny veřejné diskuzi.

"Komise je složena tak, aby v ní byli samozřejmě zastoupeni zkušenější i mladší lékaři. Komise pro specializační vzdělávání se shodla na některých změnách, z nichž některé reflektují systém vzdělávání v sousedních zemích, jiné navazují na kvalitní tradice vzdělávání, které u nás dříve po desetiletí fungovaly a dnes nefungují," připomněl prof. Vymazal.

MfD také v článku uvedla, že lékaři z Česka odcházejí do zahraničí v čím dál hojnějším počtu. Ti, kteří zůstali, dramaticky stárnou a nové zkušené lékaře si podle lékařské komory neumíme vychovat.

"Rovněž není pravdou, že by pacientům nebyli k dispozici zkušení lékaři v důsledku jejich odchodu do zahraničí. Podle statistik MZ ČR, vycházející z počtu vydaných osvědčení o konformitě vzdělání s evropským právem pro práci lékaře v cizině, tomu tak není," oponuje prof. Vymazal.

Podle něj je pravdou, že lékaři odchází pracovat do zahraničí, a že MZ vnímá tuto skutečnost jako problém, který má mimo jiné řešit i právě výše zmíněná novela. Průběžně však do ČR přichází lékaři z okolních zemí EU, ku příkladu, jenom ze SR přišlo letos 145 lékařů.

DÁLE ČTĚTE:

(cin), www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…