Ministr: V Česku by mohly pracovat zdravotní sestry z Filipín
V České republice by mohly pracovat filipínské zdravotní sestry. Ministr zahraničí Filipín Alberto Romulo doufá, že Česko umožní přístup filipínských sestřiček na český pracovní trh. České zdravotnictví se potýká s nedostatkem sester, některé odcházejí do sousedního Rakouska či Německa.
Šéf filipínské diplomacie novinářům řekl, že na českém území v současnosti pracuje 300 až 500 Filipínců. Převážně jsou zaměstnáni ve stavebnictví. Filipínci pracují v EU v hojném počtu. Mimo svoji zemi si našlo práci osm milionů Filipínců, připomněl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dnes Romula přijal v Černínském paláci. Podle šéfa české diplomacie jsou Filipínci známí svoji pracovitostí.
Schwarzenberg a jeho filipínský kolega konstatovali, že česko-filipínské vztahy jsou bezproblémové, i když obě země dělí velká vzdálenost. "Bohudíky po všechna desetiletí našich diplomatických vztahů od druhé světové války máme velice dobré vztahy," řekl Schwarzenberg.
Stát Filipíny tvoří několik tisíc ostrovů v jihovýchodní Asii. Romulo návštěvou Prahy oplácí cestu českého ministra do Filipín v roce 2004. Tehdejší šéf diplomacie Cyril Svoboda jednal o možnostech získat zakázky v dopravě, energetice, cukrovarnictví či zbrojním průmyslu. Například v hlavním městě Manile jezdí české tramvaje.
Oba šéfdiplomaté hovořili také o bezpečnosti v Evropě a Asii. Filipínská vláda se dlouhodobě potýká s muslimskými rebely, kteří v srpnu na části území vyvolali nové nepokoje. Střety vypukly poté, co filipínský ústavní soud zablokoval dohodu mezi vládou a povstalci z Fronty islámského osvobození Morů (MILF) o rozšíření autonomní oblasti pro muslimskou komunitu na Mindanau o 712 vesnic a o posílení pravomocí samosprávných orgánů. Soud tak učinil na žádost části křesťanských zákonodárců, kteří se brání výraznému muslimskému vlivu na převážně katolických Filipínách. Šéf filipínské diplomacie vyjádřil naději, že se oběma stranám nakonec podaří mírovou dohodu uzavřít.
Zdroj: ČTK