Mladých praktiků přibývá, potřebují další podporu
Posílení počtu mladých praktických lékařů pro dospělé a novinky v péči o pacienty s osteoporózou. Témata pro MUDr. Petra Šonku, předsedu Sdružení praktických lékařů ČR.
- Jak se daří zlepšit věkovou strukturu praktických lékařů? Přibývá mladých?
Daří se to. Průměrný věk praktických lékařů pomalu klesá. Aktuální čísla ukazují, že jsme někde kolem padesáti dvou let průměrného věku. To sice není jako číslo samo o sobě nádherné, ale viděli jsme v přednášce pana profesora Duška (Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, pozn. red.), že počty lékařů ve věkových skupinách kolem třicítky opravdu rostou.
Každý rok atestuje dvě stě nových praktických lékařů, což je úctyhodné číslo. Bohužel nenastupují hned všichni do praxe, protože většinou jsou to kolegyně, které po atestaci ještě řeší mateřství. Trend se tedy daří postupně měnit a zlepšovat, ale ještě nás čeká dlouhá cesta.
- Bylo by potřeba rezidenční místa ještě více posílit?
Letos nám pan ministr navýšil počet rezidenčních míst o padesát procent. Když jsem říkal, že atestuje kolem dvou set lidí ročně, tak z toho zhruba sto ročně využívá rezidentská místa. Zbytek se k atestaci dopracoval jinou cestou. Nově máme rezidentských míst sto padesát a já od toho očekávám, že i celkové číslo atestovaných vzroste.
Jistě je potřeba rezidentská místa rozvíjet. Uvidíme, jak naplníme těch sto padesát. Pak budeme aspirovat na ještě vyšší číslo. Bylo by také dobré zvýšit celkovou dotaci. Ta sice kryje náklady na vzdělávání, ale velká hitparáda to třeba v tom, co můžete nabídnout rezidentovi jako mzdu, není a v konkurenci nemocnic je to pro toho, kdo na rezidentské místo nastoupí, finanční nevýhoda.
- Ministr zdravotnictví Válek na kongresu mluvil o změnách ve specializačním vzdělávání. Mohly by pomoci?
Jedna věc, o které mluvil pan ministr, je úvaha o změnách vzdělávání pro praktické lékaře pro děti a dorost a jeho zkrácení na tři roky. Do toho bych kolegům nefušoval. Druhá věc jsou změny, které se týkají nás všeobecných praktických lékařů. Zaprvé se mluví o zrušení některých povinných kursů, což vítám. Zadruhé by bylo dobré udělat pořádek v našem vzdělávacím programu, který vykazoval léta známky improvizace a mírného chaosu, a to bychom hrozně rádi ve spolupráci s ministerstvem změnili a nějakým způsobem metodiku, vzdělávání, plán vzdělávání upravili. Budeme na tom pracovat.
- Jednou z novinek, které přicházejí do praxí praktických lékařů, je plošný screening osteoporózy. Jsou na něj všichni připraveni?
Nepoužíval bych termín screening, ten by se měl používat pro něco jiného. Tohle je program populačního záchytu osteoporózy a také péče o pacienty s osteoporózou v ordinacích praktických lékařů. Nejde jenom o to, pacienty zachytit, ale také je mít možnost vyšetřit a léčit. Na program navazuje změna v preskripčních omezeních, tedy rozšíření kompetencí praktiků. Praktický lékař by díky tomu pacienta s osteoporózou mohl léčit sám.
Podle mě je to zásadní změna, kterou teprve doceníme. Může změnit osudy stovek tisíc lidí, kteří se dnes s touto diagnózou neléčí, ale nejen to, oni ji ani nemají diagnostikovanou. Nikdo jiný než primární péče to udělat nemůže. Jestli máme těchto lidí skutečně tři čtvrtě milionu, jak se odhaduje, tak to žádná specializovaná centra kapacitně zvládnout nemůžou. Těm by měla být vyhrazena péče o pacienty komplikované a řekněme složitější.
Program se rozjíždí od prvního dubna a zatím jen pro pojištěnce VZP. Chtěl bych za to VZP poděkovat, že do toho s námi šla. Myslím, že je důležité, že největší pojišťovna přináší změny v péči o pacienty tohoto typu. Za mě je to opravdu průlomová změna a uvidíme, jestli se přidají i ostatní pojišťovny.
Očekávám, že náběh nebude nějak dramatický, že to bude mít určitou setrvačnost. Ze začátku bývá rozjezd vždycky pomalejší, než rozhýbete pět tisíc lékařů, chvíli to trvá, ale pak funguje princip sněhové koule. Věřím, že se tento program rozjede a že to bude opravdu zajímavá věc.