Přeskočit na obsah

Musílková: Hrozili mi zatčením

Výhrůžky zatčením měly údajně odvrátit ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřinu Musílkovou od úmyslu vystoupit na svoji obhajobu před Poslaneckou sněmovnou. Musílková dnes Radiožurnálu řekla, že výhrůžky, které měly vést k jejímu odstoupení, byly součástí nátlaku na ni. Uvedla rovněž, že jednání správní rady, na němž byli již nově jmenovaní zástupci státu, bylo zmanipulované. Po tomto jednání Musílková oznámila, že k 1. lednu 2006 odstoupí z funkce.

Ředitelka VZP se podle svých slov dozvěděla, že o jejím možném zadržení se hovořilo na policejním prezidiu. Proto se nějaký čas nezdržovala doma a nepoužívala mobilní telefon. "Ono se dá také vlastně odvést na dva dny nebo tři dny do cely předběžného zadržení. Bylo to všechno směrováno na tu dobu, než začal parlament, než zařadil bod o VZP do svého programu," řekla.

Sněmovní debata o VZP začala 22. listopadu, Musílková v ní vystoupila o dva dny později. Noc před svým vystoupením prý spala "jinde mimo telefon". Ředitelka připustila, že tuší, kdo jí vyhrožoval. Jména ale zatím vyslovovat nechce.

Ministr zdravotnictví David Rath, který změnu ve složení správní rady VZP prosadil, Radiožurnálu řekl, že se vůči Musílkové vždy choval korektně, přestože ji ostře kritizoval. "Tyhle věci o výhrůžkách jsou samozřejmě smutné, a to ze všech stran, protože víte, že několik lidí z ministerstva zdravotnictví muselo kvůli tomu mít policejní ochranu," uvedl.

Musílková je přesvědčena, že členové správní rady byli nuceni hlasovat pro její odvolání. Z třicetičlenného sboru ji 15 lidí podpořilo a 15 chtělo abdikaci. "Když vidíte, že dospělému muži tečou slzy, pláče a omlouvá se, že musí, že ví, že pravda je jinde, pochopila jsem, že lidem bylo vyhrožováno ztrátou místa," řekla.

Někteří z členů správní rady prý Musílkové později řekli, že jim bylo telefonicky doporučeno, aby na jednání nepřišli, aby bylo méně lidí. Těm, kteří měli odvolání Musílkové prosadit, prý naopak bylo přikázáno, že musejí přijít za každou cenu.

Musílková zpochybnila také průběh posledního jednání správní rady. "Dělaly se pořád přestávky, odcházeli se radit, jak to udělat," řekla. Tlak, vemlouvání a přesvědčování, jemuž prý byli členové správní rady vystaveni, byly podle Musílkové posledním kamínkem pro rozhodnutí odstoupit.

Jakoukoli manipulaci v jednání správní rady odmítl její nový člen a blízký Rathův spolupracovník Michal Sojka, naopak její dlouholetý člen za zaměstnavatele Dalibor Stejskal je o manipulaci přesvědčen.

Podle Sojky je logické, že lidé jmenovaní za stát postupovali v intencích vlády. Zástupci pojištěnců jmenovaní parlamentem ale hovořili za sebe, řekl. Stejskal připomněl dva členy, jeden prý byl velice nešťastný z toho, že musí hlasovat pro odvolání Musílkové. Druhý stejné hlasování podle Stejskala vysvětlil slovy "koho chleba jíš, toho píseň zpívej".

VZP je zatížena zhruba čtrnáctimiliardovým dluhem, Rath proto na ni uvalil nucenou správu. Podle Musílkové je však nucená správa uvalena ve skutečnosti na ni. Rath podmínil žádost o třímiliardovou státní půjčku pro VZP odstoupením současného managementu pojišťovny. Podle ODS nejde Rathovi o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o její ovládnutí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…