Muž přežil leukemii díky unikátní metodě
Stal se malý medicínský zázrak. Jaromír Kalášek (na snímku) z Daňkovic na Žďársku byl ještě před dvěma lety ztracený případ - o rok dříve mu lékaři diagnostikovali leukemii. Chemoterapie nezabrala, transplantace kostní dřeně byla příliš riziková. Poté se u něj postupně objevily všechny doprovodné komplikace léčby leukemie, které mohou nastat. Nyní lékaři jeho léčbu ukončili. Je zdravý.
"Vyzkoušeli jsme prakticky všechny postupy, které lze uplatnit," uvedl Jiří Mayer z Interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Jaromíra Kaláška označuje za učebnicový příklad. "Ale takový má málokdy takto šťastný konec," podotkl Mayer. Pětapadesátiletého Kaláška, který podstoupil kolotoč chemoterapií, totiž museli před dvěma lety vozit na vozíčku, protože nechodil. "Ve dvaapadesáti se mi ještě nechtělo umřít," usmívá se dnes vyléčený pacient.
Po první chemoterapii pacienta Kaláška se přitom zdálo, že má krev v pořádku. Ale neměl. A nezemřel také díky molekulárně biologické metodě léčby. "Tato metoda odhalí to, co pod mikroskopem není vidět. Jsme schopni zachytit a hlavně zjistit, kolik napadených buněk v těle je," uvedl Mayer. Na sklíčku pod mikroskopem se podle něho dá odhalit leukemie až v případě, že má pacient v těle minimálně deset miliard geneticky poškozených buněk. Když je akutní leukemie plně rozvinutá, má jich člověk v krvi až tisíc miliard. "My jsme schopni rozpoznat desetitisíckrát méně, což je zhruba jeden milion buněk v celém člověku. A to je mimořádně málo," pochlubil se Mayer. Metodu zkoumá a prohlubuje v Centru molekulární biologie a genové terapie, které spadá pod fakultní nemocnici. Metoda je sice známá už od devadesátých let, teprve v posledních třech letech však mohou lékaři zjistit leukemii i při minimálním počtu poškozených buněk. Zatím ji využívá více než třetina pacientů s akutní leukemií, protože není vhodná pro úplně všechny typy nemoci. "Doufám ale, že v budoucnu by mohla pomoci maximu pacientů, nejlépe všem," dodal Mayer.
Novinkou se včera pochlubili i pražští lékaři. Za zhruba tři miliony korun koupila Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích dva endoskopické přístroje, které dokážou odhalit rakovinu v krku a v nose v časném stadiu. Díky tomu mohou lékaři pacientům lépe pomoci a zkrátí se i doba jejich hospitalizace.
Přístroje využívají vlastností úzkospektrálního světla. V praxi to znamená, že lékaři pomocí přístrojů ozáří tkáň v těle pacienta. Ta světlo buď odrazí, nebo sama vyzáří a lékařům se na monitoru počítače, k němuž jsou endoskopy napojeny, zobrazí barevně odlišený obraz.
"Díky tomu můžeme rozpoznat nádorovou tkáň od té zdravé," popsal lékař kliniky ORL Ústřední vojenské nemocnice Marek Plánička. Přestože obě tyto metody využívají už lékaři při vyšetření plic či žaludku, k vyšetření krku a nosu je jejich použití v Česku novinkou.
Zdroj: Mladá Fronta DNES