MZ bere optimistická čísla o poklesu návštěv u lékaře s rezervou
Optimistická čísla o poklesu návštěv u lékaře a výdajů zdravotních pojišťoven na léky po zavedení poplatků bere ministerstvo zdravotnictví s rezervou. ČTK to řekl jeho mluvčí Tomáš Cikrt. Ministerstvo podle něj předpokládalo desetiprocentní pokles. Lednová čísla ukazují na pokles návštěv u ambulantních specialistů o 24 procent, hospitalizací o 14 procent, výjezdů záchranky o devět procent a výdajů pojišťoven za léky o 26 procent.
"Čísla je nutno brát s rezervou. Jsou jen za jeden měsíc a nezohledňují všechny vlivy," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Od začátku roku se vybralo na poplatcích asi 400 milionů korun. Více než polovinu zaplatili ekonomicky aktivní, to podle ministerstva dokládá, že poplatky fungují a že děti ani důchodci nejsou skupinami, jež poplatky zasáhly nejvíce. Opozice i část koalice to zpochybňuje.
"Čísla ukazují trend poklesu, ale nebude tak velký, jak se zdá po prvním měsíci," podotkl Cikrt. Hodnocené období je podle něj příliš krátké, a tak se čísla dají vysvětlit různě. Výrazný pokles výdajů na léky například tím, že se lidé před koncem roku vybavili léky do zásoby. Nevěděli, co mají od ledna čekat. Podobně je to i s návštěvami u specialistů, pacienti obešli lékaře ještě před koncem roku.
Paradoxně vypadá pokles zájmu o záchranky, protože tam se poplatky nehradí. Lidé to většinou asi nevědí, a tak se snaží omezovat i tuto péči. Od ledna hradí pacienti 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.
Vyhodnocení efektu poplatků dá podle názoru ministerstva platná čísla nejdříve za půl roku. Ještě přesnější bude po roce, kdy bude možné zahrnout celoroční výkyvy ve spotřebě zdravotní péče. Hodnocení za čtvrt roku, na němž se pod tlakem lidovců shodla koalice, nezjistí podle Cikrta celkový efekt. Spíše se budou hledat skupiny, kterým je třeba pomoci. To by se mělo řešit změnami v sociální oblasti, nikoli rušením povinností platit, shrnul názor ministerstva Cikrt.
Z údajů pojišťoven rovněž vyplynulo, že už více lidí dosáhlo na pětitisícový limit. Poplatky, které se do něj zahrnují, tedy za návštěvu lékaře, položku na receptu a část doplatků na léky, budou sice hradit dál, ale jejich pojišťovna jim je vždy po skončeném čtvrtletí vrátí.
"Mnohem více než zatím nepřesná čísla o poklesu návštěv u lékaře nás těší, že se ukazuje přínos limitu," uvedl Cikrt. Ministerstvo podle něj překvapilo, že už po měsíci se ukazují pacienti, o kterých se dosud nevědělo, že mají tak vysoké náklady. Předpokládá, že v průběhu roku stoupnou jejich počty na desetitisíce. Limit je ochrání, aby nemuseli vydávat výrazně vyšší částky za léčení než zbytek populace.
Zdroj: ČTK