Přeskočit na obsah

MZ chce navýšit platby státu za státní pojištěnce

Protikrizová opatření ministerstva zdravotnictví zajistí platební schopnost všech zdravotních pojišťoven v letech 2009 i 2010


Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví

V rámci novely zákona číslo 48, o veřejném zdravotním pojištění, navhrl  tým odborníků ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové vhodné úpravy a změny, které zajistí stabilizaci českého zdravotnictví a příjmů do zdravotního pojištění v následujícím období při garanci zachování rozsáhlého komfortu a dostupnosti služeb pro pacienty včetně superspecializované péče.

Novela zákona č. 48 a souvisejících zákonů zahrnuje mimo jiné předsunutí navýšení platby státu za státní pojištěnce, a to již od 1. července 2009.

Dále je součástí protikrizových návrhů posílení výdajů na hrazenou zdravotní péči na úkor provozních výdajů a fondu prevence zdravotních pojišťoven, zpřesnění kontrolních pravomocí zdravotních pojišťoven v oblasti výběru a vymáhání pojistného, zvýšení dohledu státu nad plněním povinností zdravotních pojišťoven a parametrické změny v oblasti lékové politiky.

„Díky těmto opatřením jsme schopni garantovat platební schopnost všech zdravotních pojišťoven v letech 2009 a 2010, dostatek prostředků na zdravotní péči ve výši dle původních zdravotně pojistných plánů na rok 2009 a zajistit prostředky na zdravotní péči na rok 2010 minimálně ve výši roku 2009," popisuje účely protikrizových opatření ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová.

České zdravotnictví úspěšně čelí krizi již nyní, a to zejména díky regulačním poplatkům, zodpovědnému přístupu ministerstva zdravotnictví, které umožnily vytvoření rezerv ve zdravotních pojišťovnách.

Navrhovaná protikrizová opatření finanční stabilitu dále posílí. Přestože odborníci očekávají propad příjmů zdravotních pojišťoven v letech 2009 a 2010 ve výši 10 až 12 miliard korun, navrhovaným předsunutím plateb státu bude možné i v době krize garantovat stávající způsob zdravotní péče a zachování prostředků na klíčové programy.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje zvýšení plateb státu pro rok 2009 o 2,5 miliardy korun a v roce 2010 o 5 miliard korun. Zároveň dojde k celkovému posílení výdajů na hrazenou zdravotní péči o 2,5 miliardy korun. Zpřesnění kontrolních pravomocí zdravotních pojišťoven v oblasti výběru a vymáhání pojistného by mohlo dle odhadů v roce 2010 přinést další půl miliardu korun.

„Bohužel zásadním nebezpečím pro finanční stabilitu systému jsou snahy o zrušení regulačních poplatků. Předpokládaný přínos regulačních poplatků do zdravotního systému činí nezanedbatelných 7,5 miliard korun. Nikdo z těch, kteří navrhují zrušení poplatků, neřekl, kde tyto peníze pro zdravotnictví získá," varuje první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Součástí navrhovaných změn jsou rovněž úpravy v oblasti lékové politiky. Změny v této oblasti by měly přinést do českého zdravotnictví v roce 2010 dalších 2,5 miliardy korun. „Cena 1. generika by se snížila o 25 % místo původních 20 %, cena 2. generika pak o dalších 10 %. Zároveň by došlo k rychlejšímu vstupu generických léků na trh z 90 na 30 dnů a snížení administrativní náročnosti," říká Daniela Filipiová a dodává: „Již od začátku roku 2008 funguje zcela nový systém stanovení cen a úhrad. Díky němu se daří postupně realizovat významné úspory a zároveň panuje na trhu nejlepší dostupnost léků pro pacienty v historii České republiky."

Všechna plánovaná opatření povedou k plné stabilizaci zdravotnického systému v České republice a zároveň nebudou mít žádný negativní vliv na pacienty. Ministerstvo zdravotnictví jim bude i nadále garantovat rozsáhlý komfort a dostupnost specializované péče.

Vyčíslení dopadů protikrizových opatření v sektoru zdravotnictví v mld. Kč


 

2009

2010

Stávající úprava

Platba státu za státní pojištěnce

0,0

8,5

CELKEM

0,0

8,5

Protikrizová opatření

Platba státu za státní pojištěnce

2,5

5,0

Posílení výdajů na péči

1,0

1,5

Kontrolní pravomoci pojišťoven vůči plátcům

0,0

0,5

Změny v oblasti cen a úhrad léků

0,0

2,5

CELKEM

3,5

9,5

 

Ministerstvo zdravotnictví

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…