MZ dalo lékařům návod, při které léčbě má být souhlas rodičů
K očkování dítěte, preventivní péči a podání běžných léků nepotřebuje lékař souhlas rodičů. Nemusí ho mít ani pro přijetí nezletilého do nemocnice k ochranné léčbě, pro duševní poruchu nebo týrání a zneužívání.
Souhlas rodičů musí mít pro transplantaci, chemoterapii či zákrok v oboru plastické chirurgie. Vyplývá to z právního stanoviska ministerstva zdravotnictví k poskytování péče nezletilým.
Ministerstvo je dalo na svůj web. Lékaři tak mají vodítko, jak postupovat po 1. dubnu, kdy nabývá účinnost zákon o zdravotních službách.
Zákon je součástí reformního balíku a pediatři ho kritizovali. Prý kvůli každé injekci budou muset mít souhlas obou rodičů. Získat ho bude problém u rozvedených rodičů, kteří se nestýkají.
Podle ministerských právníků stačí, když rodič, který s dítětem přišel, uvede do zdravotní dokumentace dítěte, že neví, kde se druhý rodič nachází.
Zákon nevyžaduje přítomnost obou rodičů v ordinaci, stačí, když souhlas druhého předloží ten, kdo s dítětem přišel. Jeden z rodičů může zastoupit druhého také na základě plné moci. Lékař není povinen ani oprávněn pravost dokumentů zkoumat.
Podle legislativního náměstka Martina Plíška je nutný souhlas rodičů nebo jiných zákonných zástupců, jen když péče může podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života. To je třeba transplantace nebo amputace končetiny třeba po úraze.
Za negativní ovlivnění nelze podle něj považovat dočasné nepohodlí nebo přechodné obtíže provázející poskytnutí léčby a její účinky.
Lékař musí dítěti a dospívajícímu léčbu vysvětlit a zjistit jejich názor na ni. Názor pacienta zapíše do jeho dokumentace. Informaci podává s ohledem na věk pacienta.
Pokud není možné ho zjistit, zapíše lékař do dokumentace důvod. Může jím být věk dítěte, které ještě neumí mluvit, a rozumová vyspělost, kdy pacient není schopen vyhodnotit účel ošetření.
ČTK
Zdroj: ČTK