Přeskočit na obsah

MZ se diví: kam se poděl lék?

Ministerstvo zdravotnictví evidovalo 49 hospitalizovaných s chřipkou. A to jistě není konečné číslo.
"Hospitalizovaných přibývá. Musíme být připraveni i na velmi závažný vývoj virových onemocnění, mezi které může patřit i plicní selhání," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Podle včerejší reportáže TV Nova však v současné chvíli není v distribuci protichřipkový přípravek, jak povtrzují některé fakultní nemocnice.Podle jejich mluvčích mají přípravku Tamiflu jen omezené zásoby. Obávají se, že by nemusely při očekávané epidemii chřipky vystačit.

Ministerstvo zdravotnictví se však opatrnému postupu nemocnic diví a tvrdí, že léku je v Česku dostatek.

"I pro případ, že by vypukla epidemie, tak máme toto pořešeno. Zdravotnická zařízení jsou vybavena tímto lékem a nemáme signály o tom, že by tento lék docházel," uvedla v TV Nova mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.  

Podle zjištění redakce TV Nova je však nedostatek Tamiflu v lékárnách. Z 8 lékáren, které byly osloveny, byl lék Tamiflu k dostání pouze v jediné a měli poslední balení.

Jiří Pešina z farmaceutické firmy Roche s.r.o. uvedl, že minulý týden zaznamenali enormní zájem a během týdne vyprázdnili sklady, když do distribuce uvolnili 2800 balení.

Závěrem TV Nova sdělila, že podle výrobce se další várka léku Tamiflu dostane na český trh nejdříve za 3 měsíce, tedy někdy v dubnu, kdy by chřipková epidemie mohla být už u konce.

www.tribune.cz

cin

Zdroj: TV Nova

Sdílejte článek

Doporučené