MZ: Snáze se propojí elektronické systémy než získá podpora lidí
Propojit rozdílné technické systémy a projekty elektronického zdravotnictví různých zemí EU bude snazší než získat pro společný evropský projekt eHealth podporu všech zájmových skupin.
Shodli se na tom dnes ministři zdravotnictví, kteří jsou v Praze na konferenci s názvem "eHealth pro jednotlivce, společnost a ekonomiku". Ministři schválili vznik "formálního tělesa", které bude celoevropský projekt prosazovat a odborně i politicky ho zaštítí.
"V každé zemi je systém nastaven trošičku jiný a navíc každá země už je dnes v trochu jiné fázi vývoje. Nebude jednoduché systém prosadit, někdy jsou z nových věcí zbytečné obavy a bude na nás politicích, abychom vysvětlovali a přesvědčovali, že elektronické zdravotnictví je pouze a jen ve prospěch pacienta," řekla novinářům v průběhu konference ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS).
Česko má s elektronickým zdravotnictvím praktické zkušenosti z projektu internetových zdravotních knížek (IZIP). Lidé, kteří do něj vstoupili, mají zapsané na internetu nemoci, vyšetření, léčbu a užívané léky.
Pro pacienty je to výhodné, nemusejí podstupovat opakovaná vyšetření, a systému se tím ušetří až 30 procent nákladů. Projekt však nedokázal zlákat ke vstupu všechny lékaře a pacienty, takže data byla neúplná, tím pádem nemohl splnit očekávání. Účast v projektu nebyla povinná.
Větší naději na úspěch má projekt elektronického receptu, pro lékárny je zapojení povinné.
Elektronické zdravotnictví umožňuje sdílet data o pacientech po celé EU, což je potřeba zejména v souvislosti s volným pohybem pracovních sil a právem Evropanů na stejnou zdravotní péči ve všech zemích sedmadvacítky.
Podle Filipiové se na pražské konferenci mluvilo "o krásných vizích", ona se ale obává reality, že lidé vždy mají obavy z něčeho nového a vždy si najdou záminku k tvrzení, že je na tom něco špatného, případně je to ohrozí.
"Propojit systémy po stránce technologické a technické bude to nejmenší, mnohem těžší bude změnit myšlení lidí, aby pochopili, že je to jen a jen ve prospěch pacienta, když kterýkoli akreditovaný lékař se souhlasem pacienta se bude moci podívat do jeho zdravotní dokumentace, a to i v cizí zemi," shrnula.
První náměstek ministryně Marek Šnajdr připomněl, že Česko zařadilo elektronické zdravotnictví do tří priorit svého předsednictví EU. V Praze se k tomuto tématu sešla první schůzka na úrovni ministrů a státních tajemníků pro oblast zdravotnictví.
"Závěry jsou zřejmé, existuje nutnost a potřeba, aby jednotlivé systémy spolu uměly komunikovat a aby paradoxně kvůli elektronizaci jsme nevytvářeli datové bariéry v rámci EU," řekl.
Pro vedení a nahlížení do elektronických záznamů proto musejí být přesná pravidla, aby se zamezilo úniku dat a byly ochráněny osobní údaje pacientů. Lékař by měl přístup například jen k té části dokumentace, kterou potřebuje pro konkrétní léčení.
Evropané by byli vybaveni elektronickými kartami s kódem, který umožní přístup k jejich datům.
Zdroj: ČTK