Přeskočit na obsah

Na akupunkturu už věří hodně lékařů

Z tradičního čínského lékařství si moderní medicína přisvojila hlavně akupunkturu. Jen v Česku je na pět tisíc lékařů, kteří mohou tuto metodu používat. "Řada z nich však má za sebou jen týdenní školení v období totality," říká lékařka Ludmila Bendová.

Akupunktura léčí tělo i duši
Ta se na čínskou medicínu specializuje. "V současné době se školí přerušovaně tři týdny. I to je v porovnání s Číňany málo a podle toho vypadají i jejich výsledky," vysvětluje. "Základních bodů pro akupunkturu je tři sta padesát šest, pak jsou ještě body vedlejší a speciální. Důležité jsou však hlavně kombinace těchto bodů. Není snadné se to naučit."

Záleží na nemoci
Předtím než se lékař rozhodne pro akupunkturu, důkladně pacienta vyšetří. Pak určí, které z několika stovek akupunkturních bodů bude stimulovat. Při každé nemoci je kombinace bodů jiná. Před samotnou aplikací lékař očistí a dezinfikuje ty oblasti kůže, kam hodlá jehly vpichovat. Poté se aplikují akupunkturní jehly, což je relativně rychlé a bezbolestné. Po proniknutí kůží se jehly správně umístí do podkožní tkáně. U pacienta to vyvolá různé pocity, od bolesti, trnutí až k pocitu tlaku nebo tíhy, někdy chladu či tepla. S jehlami je možné manipulovat, vytahují se rychleji, než se zavádějí. Někdy se pacient ponechává se zavedenými jehlami v klidu po dobu 20 až 30 minut. Do jehel lze pouštět slabý elektrický proud.

Léčba jehličkami chce čas
Po stanovené době se jehly z těla vytáhnou a vpich se stlačí. Při léčbě chronických bolestí a závislostí se často používají podkožní jehly. Jsou velmi malé a krátké, tvarem připomínají připínáček. Často se aplikují do podkožního boltce. Někdy se výsledky dostaví rychle, ale často si léčení vyžádá delší dobu. Světová zdravotnická organizace vydala seznam chorob, u nichž se zdá léčba akupunkturou účinná. Je na něm například zánět vedlejších dutin nosních, zánět žaludeční sliznice, poruchy trávení, chronická zácpa či průjem, bolesti hlavy, migrény, noční pomočování, ischias a bolesti v oblasti bederní páteře obecně nebo nespavost. Právě chronické bolesti bývají nejčastějším důvodem, proč se lidé k akupunktuře uchylují.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…