Přeskočit na obsah

Na cenách léků lidé mohou ušetřit až desítky korun

I desítky korun může být rozdíl v ceně stejného léku v lékárnách v kraji. Většinou platí lidé za jeden, volně prodejný přípravek částku s několikakorunovým rozdílem, ať už jej koupí kdekoli.

V některých případech, zvláště u dražších medikamentů nebo nákupu více balení najednou, však může zákazník výběrem lékárny ušetřit desítky korun.

Především ve větších městech, kde stačí k další lékárně dojít pár kroků pěšky nebo dojet o zastávku dál hromadnou dopravou, může být srovnání cen léků výhodné. Nejvíce patrné jsou cenové rozdíly u volně prodejných medikamentů dražších sto korun.

Desítky korun může člověk ušetřit díky rozdílným cenám léků v různých lékárnách. Uspořit se dá hlavně na dražších medikamentech. Ze srovnání cen několika volně prodejných léků vyplývá, že se průzkum v lékárnách pacientovi vyplatí.

Pár korun zákazník ušetří i u nejlevnějších medikamentů, jako je Paralen nebo Panadol. Za jedno balení Paralenu 500 po deseti tabletách si lékárníci v kraji účtují cenu od jedenácti do čtrnácti korun.

Naproti tomu dražší přípravek, třeba rozpustný horký nápoj proti nachlazení Coldrex HotRem, stojí v rámci jednoho města někde sto padesát pět korun, a jinde jen sto třicet pět.

Mnozí lidé přitom často kupují pouze jednu krabičku léků. Medikament proti bolesti, Ibalgin 400 po třiceti tabletách, se dá koupit nejčastěji za čtyřicet až čtyřicet devět korun. Pokud by zákazník koupil v levnější lékárně tři balení, může ušetřit skoro třicet korun.

A zda zaplatit při nákupu léků třeba o stokorunu méně, nebo více, to pro některé lidi, především pro seniory, znamená hodně. "Vždyť důchody opravdu nejsou nějak moc vysoké. Možná někomu připadá zbytečné, aby si obešel víc lékáren, ale mně ne. Každých pár ušetřených korun se hodí," podotkla devětašedesátiletá Marie Růžičková ze Zlína.

"Už mám vybraná místa, kde vím z vlastní zkušenosti i podle sousedů, že mají levné léky, a chodím tam pravidelně," dodala.

Ovšem těch, kteří by takto pečlivě sledovali ceny léků, není podle lékárníků mnoho. "Řekl bych, že nejvýše tak deset dvacet procent zákazníků porovnává ceny ve více lékárnách, a podle toho se řídí," míní předseda zlínského okresního sdružení České lékárnické komory Pavel Nesrsta.

To potvrzují i někteří nakupující. "Chodím do té lékárny, kterou mám nejblíže, nikdy jsem cíleně neporovnával ceny tam a jinde," řekl Martin Louka z Kroměříže.

Zvýhodněni jsou stálí klienti Lékárníci rovněž zdůrazňují výhody věrnosti jedné lékárně. "Určitě je výhodnější, když má lékárna stálou klientelu, a to zvláště pro zákazníky. Když třeba víme, jaké léky daný člověk dlouhodobě užívá, tak mu můžeme doporučit přípravky, které pro něj budou nejvhodnější," naznačila předsedkyně kroměřížského okresního sdružení lékárnické komory Jitka Dvouletá.

"Peníze by měly být až na druhém místě. Vždy se snažíme pacientům poradit, co pro ně bude nejlepší, a ne to, na čem vyděláme nejvíc peněz," zdůraznila.

Lékárník také může doporučit klientovi místo léku na předpis volně prodejný medikament. "Někdy by totiž člověk zaplatil za lék na receptu víc kvůli regulačnímu poplatku, než když si ho koupí ve volném prodeji," uvedl Nesrsta.

"Při výběru regulačního poplatku se ale snižuje cena léku. Například u přípravku, jehož běžná prodejní cena je dvě stě padesát korun, se při výdeji jednoho balení na recept sníží cena o patnáct korun, při výdeji dvou balení už o třicet. Takže u předepsání více balení na tom pacient oproti předminulému roku vlastně vydělá," vysvětlil.

"Těch třicet korun za poplatek nezíská lékárna jako něco navíc, ale nahrazuje to odpočet ze zisku. Díky tomuto odpočtu šetří pacient a zdravotní pojišťovna. My navíc z poplatků odvádíme státu daně," doplnila lékárnice Jitka Dvouletá.

V rámci jednoho města tak může člověk pořídit lék v jedné lékárně třeba za sto padesát pět korun, a ve druhé za sto třicet. Při srovnání cen často kupovaných přípravků v náhodně vybraných lékárnách, které jsme provedli, činil rozdíl v ceně stejného léku i šedesát korun.

Hlavně starší lidé říkají, že rozhodně nelitují času, který věnují vybírání nejlevnějších lékáren. "Já beru hodně léků, takže i když ušetřím na jednom balení třeba jen pár korun, tak se mi to při tom množství vyplatí," míní například šestasedmdesátiletá Magda Krejčí ze Zlína.

"Navíc neberu takový důchod, abych si nemusela dávat pozor na to, kolik utratím, ať už za léky nebo za něco jiného," dodala se smíchem.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…