Na Homolce voperovali pacientce unikátní srdeční monitor
Kardiologové Nemocnice Na Homolce jako první v Česku i v zemích střední a východní Evropy voperovali pacientovi digitální srdeční monitor, který sleduje poruchy srdečního rytmu. Dostala ho pětačtyřicetiletá žena, již zhruba rok trápí nepravidelné bušení srdce. Testy u ní však arytmii neprokázaly.
"S ohledem na vyloučení organického srdečního onemocnění a výrazné příznaky arytmie jsme přistoupili k implantaci podkožního monitorovacího systému Reveal XT," řekl ČTK docent Miloš Táborský z kardiologického oddělení. Předpokládá, že přístroj pomůže odhalit u nemocné záchvatovité chvění srdečních síní.
Do konce letošního roku by nový monitor mělo dostat zhruba 30 až 50 pacientů. Výkon i materiál hradí zdravotní pojišťovny.
Dosavadní léčba fibrilací spočívá v podání léků, takzvaných antiarytmik, případně dostane pacient i kardiostimulátor. Někteří nemocní musejí brát léky, které omezí srážlivost krve. Chrání je to před ucpáním cév krevními sraženinami. V současnosti ale lékaři stále více kladou důraz na chirurgickou léčbu, která odstraní zdroj chvění, uvedl Táborský. Dosud ale neměli způsob, kterým by zjistili efektivitu léčby. Neměli tak ani vodítko pro rozhodnutí, zda mohou vysadit léky proti srážení krve. Nový monitor jim to umožní.
Na jeho vývoji se podíleli i lékaři z Homolky. Zapojili 150 pacientů do studie, která paralelně probíhala v nemocnici v Bostonu. Studie prokázala, že u nemocných po chirurgickém odstranění zdroje chvění je dlouhodobé sledování srdečního rytmu nutné, protože jen tak lze zjistit výsledek léčby, řekl ČTK Petr Neužil z kardiologického oddělení.
Přístroj se voperuje pod kůži třícentimetrovým řezem. Provádí se v místním znecitlivění, lékař při zákroku s pacientem komunikuje. "Není třeba implantovat elektrody a složitě je ukládat do srdce, jen vložíme pod kůži na levé straně hrudníku maličký monitor," popsal Neužil.
Přístroj pak zaznamená každou poruchu srdečního rytmu a data uloží. Nemocný má navíc takzvanou pacientskou jednotku, již sám spustí, když má pocit, že ho postihly srdeční potíže. Úsek je časově označen a při analýze může kardiolog srovnávat objektivní záznam s udávanými obtížemi pacienta.
Zdroj: ČTK