Přeskočit na obsah

Na onkologické mapě Česká republika opustila východní Evropu

Studie EUROCARE 5, která byla zveřejněna minulý týden, dala české onkologii až nečekaně dobré vysvědčení. Jejím hlavním závěrem je, že stále přetrvávají výrazné nerovnosti v pětiletém přežití onkologických pacientů mezi jednotlivými evropskými státy a v tomto pohledu je nápadný především rozdíl mezi „starými“ zeměmi Evropské unie a zeměmi bývalého východního bloku. Východní Evropa se zde často zmiňuje v negativním kontextu, vždy však následuje upozornění „except for the Czech Republic“ – „s výjimkou České republiky“.

„Studie EUROCARE 5 vyšla pro nás velmi pozitivně, skokově jsme se zlepšili a v podstatě jsme se vymanili z východní Evropy. Jsme v lepším průměru Evropy anebo na něj ztrácíme jen jednotkové body,“ uvádí doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., člen panelu expertů, který na studii pracoval. „V celém rozsáhlém textu nikde není o České republice jediná negativní zmínka, naše země je vyňata z kategorie východoevropských států, protože jsme u řady diagnóz lepší v přežití až o 15 procent. Nápadný je rozdíl oproti Slovensku. Máme lepší výsledky než například Velká Británie.

Problémovou diagnózou v našem případě zůstává karcinom rekta, to však není dáno horší péčí, ale především pozdním záchytem a dosud nízkou podporou screeningového programu. Zde jsme pod průměrem vyspělejší Evropy,“ pokračuje doc. Dušek.

Ve srovnání se studií EUROCARE 4 se Česká republika u drtivé většiny nádorů zásadně zlepšila v dosahovaném přežití a nikde se nezhoršila. „Je to vizitka excelentní práce českých onkologů a dalších odborností, které české onkologické pacienty léčí,“ říká doc. Dušek.

Autoři studie analyzovali data o více než 10 milionech pacientů z 29 zemí. Limitem je zpoždění, kterému se ovšem takto rozsáhlá a reprezentativní práce vyhne jen stěží – informace se týkají pacientů diagnostikovaných do roku 2007 a jejich sledování pak pokračovalo ještě do roku 2008.

Nejde přitom o nějakou falešnou zástěnu. Především díky trpělivé kultivaci Národního onkologického registru Česká republika dodala do studie jedny z nejkvalitnějších dat. Při stoprocentním pokrytí státu si mohla dokonce „uškodit“ proti zemím, které mají registry pouze částečné – a těch je většina. Určitým dluhem do budoucna je, že ČR neodeslala data o přežití dětí, v následujícím hodnocení by tomu už mělo být jinak.

„V Česku žije více než 430 000 onkologicky nemocných. Studie EUROCARE 5 jim přináší veskrze pozitivní sdělení,“ říká předseda České onkologické společnosti prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

Jedním z pravděpodobných důvodů takového kvalitativního skoku je vytvoření sítě komplexních onkologických center, která byla ustavena v roce 2005, dále vývoj v přístrojovém vybavení center (zejména radioterapie) a postupující standardizace léčebných postupů.

„Česká republika svými nejnovějšími výsledky upoutala evropskou odbornou veřejnost a náš informační systém hodnocení onkologické péče byl nyní vybrán jako pilot pro implementaci nového modelu komplexní onkologické péče v EU,“ uzavírá doc. Dušek.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Choďte po schodech, abyste žili déle

31. 5. 2024

Choďte po schodech, vyzývají autoři studie prezentované na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…