Na pražské metro dnes v noci cvičně zaútočí teroristé
Cílem cvičení je vyzkoušet nasazení a součinnost složek záchranného systému.
Cvičení začne v 01:00, kdy teroristé na nástupišti metra umístí skleněnou lahev obsahující nebezpečnou látku a rozbijí jí. Rozptýlená látka zasáhne cestující i obsluhu metra, někteří lidé podle scénáře cvičení začnou padat, omdlévat a vznikne panika. "Je to poměrně složitý zásah. Nemůžeme říct, jestli existuje nějaká aktuální hrozba, ale podobná cvičení se odehrávají i jinde v Evropě a ve světě," řekl dnes novinářům Zdeněk Hanuška z generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.
Cvičení se uskuteční v době, kdy není metro v provozu. Do akce se zapojí několik pražských nemocnic, které se budou starat o lidi zasažené nebezpečnou látkou. Před nemocnicemi například vzniknou stanoviště, kde se bude provádět dekontaminace osob.
Do akce bude zapojeno asi 100 policistů. Podle ředitele pořádkové služby Martina Hrinka bude cílem zjistit silné a slabé stránky policie a vzájemné komunikace. Podobně cvičení vidí i ředitel pražských záchranářů Zdeněk Schwarz. Podle něj bude důležitá hlavně komunikace a spolupráce jednotlivých dispečinků. "Nepotřebujeme cvičit, jak se dostaneme do nemocnice nebo vynášení pacientů a nakládání do sanitních vozidel. To jsou věci, které děláme každý den," řekl na tiskové konferenci Schwarz. V akci bude 20 záchranářů a osm sanitek.
Hasiči budou při cvičení také kontrolovat sousední stanice metra Anděl a Karlovo náměstí, které ale nebudou látkou zasaženy. Pokud by podle Hanušky nastal skutečný teroristický útok, tak by se okamžitě musel provoz v celém metru zastavit. Do cvičení se zapojí i dopravní podnik, armáda, báňská záchranná nemocnice, strážníci, krizový štáb nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Nácvik by měl skončit před 04:00.
Podle ředitele pražských hasičů Jaromíra Peška se podobné velké cvičení v metru konalo v roce 2005 ve stanici Náměstí Republiky. Tehdy byla ve vagónu metra bomba. Pak se dělala spíše menší cvičení. Letos se v Praze organizovalo několik velkých cvičení složek záchranného systému. Jedno z nich bylo zaměřeno třeba na to, že metropoli zasáhl blackout.
Nejznámějším teroristickým útokem v metru z posledních let je případ z roku 1995, kdy japonské metropoli Tokio zaútočilo vražedné komando z náboženské sekty Óm šinrikjó. Na následky otravy jedovatým sarinem tehdy zemřelo 12 lidí.
ČTK
Zdroj: ČTK