Na preventivní mamografické vyšetření chodí stále více žen
V současné době využívá možnosti bezplatného preventivního vyšetření na mamografu zhruba polovina žen ve věku od 45 do 69 let, jimž je tento screeningový program určen. Loni to bylo necelých 40 procent žen z cílové skupiny. V Česku existuje 59 akreditovaných center, které toto vyšetření provádějí, ale v mnohých jsou poměrně dlouhé čekací doby. Podle přednosty Radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jana Daneše není třeba budovat další centra, ale měl by se zvýšit počet mamografů.
Daneš včera novinářům řekl, že vedle rozšiřování počtu mamografů v jednotlivých centrech je možné budovat také satelitní pracoviště. Touto cestou se například úspěšně vydali Němci. Část českých center, zejména ta soukromá, rozšiřuje provoz i na sobotu, některá dokonce i na neděli, aby počet objednaných pacientek zvládla. Jiná pracují na dvě směny.
Zájem žen o vyšetření prsu zvyšují zejména různé propagační akce. Jednou z nich je projekt Růžová jízda proti rakovině prsu. Autobus, jehož posádku tvořili lékaři ze screeningových pracovišť a ženy z organizací zaměřených na problematiku rakoviny prsu, letos již navštívil 40 měst a od 17. září do konce října zamíří do tří desítek dalších.
Autobus navštívilo přibližně 4000 lidí, z toho bylo šest procent mužů, kteří se o problematiku rakoviny prsu zajímali kvůli svým partnerkám. Zvyšující se zájem mužů potvrzuje i rostoucí počet jejich dotazů v internetové poradně. Z dotazníku, který návštěvníci autobusu vyplňovali, vyplynulo, že polovina žen se necítí dostatečně informována o prevenci. Část neví, jak správně provádět samovyšetření prsu, v jakém věku mají nárok na preventivní vyšetření na mamografu a v jakým časových intervalech.
Většina dotázaných by uvítala možnost přímé návštěvy centra. Dosud je třeba, aby v případě vyšetření hrazeného zdravotní pojišťovnou pacientky měly doporučení gynekologa nebo praktického lékaře. Ženy jsou ochotny dojíždět na kvalitní mamografické pracoviště i desítky kilometrů.
Ročně onemocní rakovinou prsu téměř 6000 žen. Zavedení screeningu zvýšilo výskyt počtu nových případů, protože se daří najít i malé nádory, které by se jinak objevily až za několik let. Zjištění karcinomu v raném stádiu zároveň snížilo úmrtnost žen s touto diagnózou. Karcinom prsu je příčinou přibližně necelých 2000 úmrtí.
Zdroj: ČTK