Na první kardioběh do Plzně přijelo 130 běžců, i špičkoví lékaři
V Plzni se uskutečnilo první otevřené klání zdravotnického personálu z celé republiky v přespolním běhu. Akce nazvaná První plzeňský kardioběh přilákala na start 129 účastníků všech věkových kategorií. Mezi běžci byli vyhlášení odborníci předních českých kardiocenter i další lékaři, zdravotníci i nezdravotníci. Akce má být potvrzením toho, že běh pomáhá srdci. ČTK to řekla hlavní organizátorka Kateřina Linhartová, lékařka pražské fakultní nemocnice Motol. Vítězství v jedné z kategorií vybojoval i slavný kardiolog Jan Pirk.
"Inspirací pro nás byly kardiologické sjezdy, jak náš český v Brně, tak americké, které vždy provázejí běhy. V Čechách je to běh na tři kilometry, v Americe na pět kilometrů a jedna míle chůze," uvedla kardioložka, která začala běhat před rokem a půl.
Podle ní v ČR podobná akce jako mistrovství republiky v běhu zdravotnického personálu neexistuje. "Současně je to ale otevřené pro všechny. Chtěli jsme, aby přišlo co nejvíce jakýchkoliv lidí, zdravotníků, nezdravotníků, mladých, starých, zdravých, polozdravých," dodala.
Akcí současně chtějí lékaři a další zdravotníci potvrdit své přesvědčení, že kondiční běh je pro srdce prospěšný. "I kardiakům radíme postupně zvyšovat tělesnou zátěž do zadýchání, odpočinout si, zase posunout o kousek dál. Když tohle budou dělat vytrvale nějakou dobu, zlepší kondici a dosáhnou vlastního limitu," dodala lékařka, která při pravidelném trénování třikrát týdně naběhá kolem 25 kilometrů.
Se zajištěním závodu jí pomáhal bývalý maratonec Roman Sladký, druhým pomocníkem byl Richard Rokyta, šéf plzeňské kardiologie.
"Homo sapiens, který se objevil v Evropě před 50.000 lety, se vyvinul jako pohybující se součást přírody. V poslední době je technologický pokrok takový, že se mu organismus nemůže přizpůsobit. Proto jsou civilizační choroby," uvedl přednosta pražského kardiocentra IKEM Jan Pirk. Běh je podle něj nejjednodušší forma pohybu, člověk potřebuje jen dobré boty. Procento lidí, kteří umírají na srdeční onemocnění, se podle něj sice nezvyšuje, ale je to díky lepší péči. "Prevence je však mnohem lepší," dodal.
Zdroj: ČTK