Na psychiatrii půjde podle ministerstva zdravotnictví více peněz
Na léčbu psychicky nemocných lidí by v budoucnu mohlo jít více peněz, řekla novinářům ředitelka odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví Stanislava Pánová. Psychiatři dlouhodobě poukazují na to, že je jejich obor nedoceněný. Pojišťovny zřejmě od příštího roku navýší lékový paušál a léky pro těžce duševně nemocné by se měly stát dostupnější. Změny se chystají také v systému financování nelékařských služeb. Kvůli nedostatku peněz zatím není například možné dobře zaplatit potřebné psychology a sociální pracovníky.
Česká republika již delší dobu zůstává na předposlední příčce evropských zemí v tabulce sestavené podle podílu zdravotnických peněz mířících na léčbu duševních nemocí. Méně peněz než ČR dávají na psychiatrii už jen Slováci.
"Je to důsledek nekoncepčního jednání předchozích vlád a nerovné distribuce peněz," řekla Pánová. Dosud prý neexistuje ani ucelená koncepce, která by na státní úrovni definovala hlavní cíle moderní psychiatrie. Společně s psychiatrickou společností bude ministerstvo zdravotnictví nyní pracovat na národním akčním plánu, který má tento nedostatek napravit. Podle Pánové se na vytvoření plánu bude podílet i ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo školství.
Návrh koncepce vypracovali již dříve psychiatři z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. V listopadu loňského roku poslali text vládě, prezidentovi a některým politikům a vyzvali je k reformě psychiatrie. Psychiatři v několika bodech upozornili například na to, že je potřeba zrovnoprávnit psychiatrii s ostatními obory medicíny, zvýšit dostupnost péče a omezit rizika vyplývající z psychických onemocnění, například sebevraždy. Zaměřit se chtěli také na primární prevenci, rozvoj komunitní péče a modernizaci lůžkového fondu.
Podle Pánové by podpora neměla směřovat jen do léčeben, v nichž se dnes léčí více než 10.000 pacientů. "Chceme se pokusit nastavit i jiné formy péče, které pacienty navrátí lépe do společnosti," řekla Pánová. Psychiatři mluví o tom, že by se měly podpořit například ambulantní služby, denní stacionáře, centra pro akutní a krizovou intervenci a chráněné byty.
Podle předsedy psychiatrické společnosti Jiřího Rabocha za nastartované pozitivní změny v systému léčby duševních nemocí může i světový kongres psychiatrů, který právě dnes v Praze končí. Přijelo na něj více než 6000 psychiatrů z celého světa. Praha se stala první hostitelskou zemí takto významné psychiatrické události z celé postkomunistické Evropy.
Kongres byl sice pětidenní, ale česká psychiatrická společnost se na jeho přípravě podílela několik let. V posledním roce se podle Rabocha mimo jiné i díky kongresu zintenzivnila debata psychiatrů s ministerstvem zdravotnictví.
Raboch si od kongresu slibuje také to, že lidé začnou vnímat psychiatrii jako obor moderní a rozvíjející se. Doby, kdy se psychiatrické léčebny stavěly na okrajích měst daleko od duševně zdravých, již prý dávno minuly.
Zdroj: ČTK