Přeskočit na obsah

Na zvýšení platů nemocnice mají, na obnovu přístrojů a budov už ne

LITOMYŠL, CHRUDIM Peníze na platy lékařů se ve zdravotnictví našly, ale na výměnu starých přístrojů a obnovu často doslova rozpadajících se oddělení chybí.
Centrální sterilizace v Chrudimi je v havarijním stavu. Pokud skončí, ohrozilo by to chod chirurgie či gynekologie.
Chrudimská nemocnice se proto rozhodla požádat o pomoc Chrudim, třebaže městu nemocnice nepatří. Nová sterilizace totiž stojí 28milionů, ale Pardubický kraj vyčlenil letos na opravu sterilizací v Chrudimi i v Pardubicích dohromady 5milionů korun.
"Je to tak, víc v krajském rozpočtu není," uvedla radní Pardubického kraje Markéta Tauberová, která má na starosti zdravotnictví.
Peníze nemá ani samotná nemocnice a zároveň si nemůže dovolit čekat. "Mám na stole žádost ředitele Chrudimské nemocnice o čtyři miliony korun. Nemocnice potřebuje sterilizátor, což rozhodne, zda tam bude, nebo nebude funkční sterilizace," uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.
"Požádali jsme o peněžitý dar, chceme zakoupit plazmový sterilizátor, který potřebujeme na překlenovací dobu, kdy bude probíhat rekonstrukce. Jeho cena se pohybuje kolem čtyř milionů korun," uvedl ředitel nemocnice Tomáš Vondráček, který je zároveň chrudimským radním.

Radní po volbách pomoc se sterilizací slíbili

Zatím není jasné, do jaké míry vyjde Chrudim nemocnici vstříc, ale pravděpodobně jí pomůže. Tím spíše, že radní ve svém programovém prohlášení po zvolení napsali, že je pro ně rekonstrukce sterilizace klíčová.
Ani tím by ale neměla nemocnice vyhráno. Potřebné skoro tři desítky milionů na rekonstrukci budov nemá. Doufá, že část peněz získá od Pardubického kraje a část bude stavební firmě splácet. "Chápeme to jako nejzásadnější záležitost, sterilizace je srdcem nemocnice, proto to bereme vážně a chceme do toho vstoupit se vší vehemencí, i když to znamená omezit další investice. Budeme se snažit sehnat prostředky, kde to půjde," uvedl Vondráček.
Práce by chtěl ředitel v nemocnici rozjet v září.

Potíže s nedostatkem prostředků na investice mají ale i další nemocnice. Tím spíše, že investice Pardubického kraje do nemocnic se v posledních letech prakticky zastavily. Novou sterilizaci nutně potřebuje i Pardubická krajská nemocnice, ale peníze na ni nemá. Loni její hospodaření skončilo ve ztrátě kolem 100 milionů a musí dramaticky šetřit. "Budeme řešit jen havárie, i když stav sterilizace se už havárii blíží," uvedl ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald.
Litomyšlská nemocnice zase nemá prostředky na obměnu vybavení takzvaného monobloku, který byl dokončen na začátku století a je v něm soustředěn největší počet oddělení od gynekologie, chirurgie přes oční po ARO. "Přístroje po osmi letech už odcházejí, potřebovali bychom na jejich obnovu prostředky v řádu desítek milionů. Budeme řešit jen akutní havárie a postupně obnovovat jen ty nejdůležitější věci," uvedl mluvčí Litomyšlské nemocnice Adrián Nemšovský.
V prachbídném stavu je i chátrající budova léčebny dlouhodobě nemocných, jejíž okna měla být vyměněna asi tak před dvaceti lety.
Peníze na rekonstrukci nemá nemocnice ani kraj. Radní v Litomyšli slibují, že se pokusí zasáhnout. "Současný stav je neutěšený. Ale peníze se dají dnes sehnat i jinak než jen od kraje. V Litomyšli využíváme hojně dotace z Evropské unie. A léčebna dlouhodobě nemocných je určitě zajímavé téma pro evropské fondy," uvedl místostarosta města Vojtěch Stříteský.

David Půlpán

MF DNES


Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…