Přeskočit na obsah

Náhrdelník detekující abnormální srdeční rytmus

„Nositelný EKG náhrdelník poskytuje novou a snadnou metodu detekce abnormálního srdečního rytmu zvaného fibrilace síní, což je rychle rostoucí problém veřejného zdraví,“ uvedl autor studie Elmeri Santala, student medicíny na Univerzitě východního Finska, Kuopio.

Jednou z hlavních příčin cévní mozkové příhody je právě nerozpoznaná a neléčená fibrilace síní, přibližně 25 procent všech CMP je způsobeno fibrilací síní. I když je to nejčastější porucha srdečního rytmu, fibrilace síní je často bez příznaků a přerušovaná, což ztěžuje její detekci a diagnostiku. Proto jsou inovativní metody detekce velmi vítány. Prezentovaná studie zkoumala diagnostickou přesnost EKG nošeného kolem krku, kde je do přívěsku zabudováno jednosvodové EKG.

Pro měření srdečního rytmu uživatel na svém smartphonu spustí aplikaci a následně na 30 sekund umístí přívěsek náhrdelníku mezi dlaně rukou nebo mezi dlaň a hrudník. Data jsou automaticky odesílána do cloudové služby a analyzována pomocí umělé inteligence zaměřené na fibrilaci síní. Během několika sekund aplikace smartphone zobrazí výsledky analýzy a zároveň generuje zprávu o naměřeném EKG pro lékaře pro potvrzení diagnózy.

Do studie bylo zařazeno 145 dospělých, kteří používali náhrdelník k měření vlastního srdečního rytmu. Pro srovnání účastníci současně podstoupili třísvodový záznam EKG jako „zlatý standard“. Dva kardiologové analyzovali všechny odečty EKG, aniž by znali počáteční 12svodové EKG. Zároveň byla provedena i automatizovaná analýza EKG náhrdelníku.

Diagnóza fibrilace síní byla detekována jak standardním měřením EKG, tak pomocí náhrdelníku s vysokou přesností – oba záznamy byly analyzovány jak pomocí umělé inteligence, tak kardiologem. Potvrdilo se, že náhrdelník produkoval záznamy EKG vynikající kvality pro detekci a diagnostiku fibrilace síní. „EKG náhrdelníku se snadno používá a umožňuje opakované monitorování srdečního rytmu, čímž se zvyšuje pravděpodobnost detekce fibrilace síní. ESC doporučuje screening fibrilace síní u lidí starších 65 let a u osob s vysokým rizikem cévní mozkové příhody. První automatizovaná analýza EKG náhrdelníkem je pro tento účel vhodná. Diagnózu fibrilace síní by měl následně vždy potvrdit lékař na základě provedeného EKG,“ shrnul autor studie.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené