Přeskočit na obsah

Nedostatek vakcín ve světě vedl k debatě o patentech

Více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) podporuje pozastavení platnosti patentů na vakcíny proti COVID‑19. Iniciativu podpořil i prezident Spojených států amerických Joe Biden. Cílem je dostat vakcíny proti COVID‑19 v podstatně větší míře než dnes také do chudších zemí. Vakcíny se totiž zatím dodávají převážně do bohatých států, které je vyvinuly.

Evropská unie prolomení patentů nepodpořila, i když názory jednotlivých představitelů států Evropské unie se liší. Po jednání prezidentů a premiérů členských zemí 7. května předseda Evropské rady Charles Michel prohlásil, že Evropská unie nepovažuje uvolnění patentů za potřebné rychlé řešení nedostatku vakcín v méně hospodářsky vyspělých zemích světa. Jak uvedla ČTK, lídři se na omezení práv výrobců vakcín zcela neshodli, podle Michela je o něm však blok ochoten dál diskutovat. Zásadní ale pro EU je, aby další západní země začaly více vyvážet vakcíny a aby se mimoevropským státům dostalo technické podpory k jejich výrobě. Bez toho je uvolnění patentů zbytečné a stejně by – na rozdíl od posílení vývozu – chudým zemím nepomohlo.

„Pokud bude zrušen patent a nebude se dál kontrolovat kvalita, rizika podle mě převáží nad přínosem,“ myslí si německá kancléřka Angela Merkelová. Svět podle ní nepotřebuje omezování patentových práv, ale „kreativitu a inovativnost“ firem. V Německu sídlí společnost BioNTech, jeden z úspěšných výrobců vakcín proti COVID‑19.

Několik evropských politiků na druhou stranu vyzvalo Spojené státy, ale také Velkou Británii, aby se více angažovaly ve vývozu vakcín do chudších zemí. Jak připomíná ČTK, Evropská unie vyvezla do světa zhruba polovinu ze 400 milionů vakcín vyprodukovaných na svém území, zatímco zmíněné země export zásadně omezují v zájmu rychlého naočkování vlastních obyvatel.

„Velmi zřetelně vyzývám Spojené státy – zrušte zákaz vývozu nejen vakcín, ale i součástí pro jejich výrobu,“ prohlásil po evropské schůzce francouzský prezident Emmanuel Macron. Západní země podle něj musejí začít chudším státům poskytovat více vakcín, než bude namístě debata o patentech.

K takovému postoji se přiklonil i premiér Česka Andrej Babiš. Uvolnění patentů na vakcíny proti covidu považuje v aktuální situaci za nesmyslné. Zároveň je ale český premiér proti masivnímu exportu vakcín vyrobených v Evropské unii do jiných zemí.

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) za farmaceutické výrobce varuje, že uvolnění patentové ochrany nepovede ke zvýšení dostupnosti vakcín, ale naopak může mít opačné následky.

„Během uplynulých dvanácti měsíců se díky dobrovolné, intenzivní spolupráci mezi výzkumnými centry, malými a středními podniky, start‑upy, farmaceutickými společnostmi i akademickými centry, obrovským finančním investicím i lidskému nasazení podařilo víceméně nemožné – vyvinout, otestovat, vyrobit a dopravit k pacientům po celém světě více než miliardu vakcín proti novému typu koronaviru. Tento neskutečný úspěch byl ve velké míře umožněn stávajícím systémem ochrany duševního vlastnictví, který je esencí a hlavním motorem inovací,“ uvedl výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček. „V případě, že bude ochrana duševního vlastnictví takto bezprecedentně narušena, sníží se v budoucnu nejen ochota spolupracovat, ale také investovat do inovací a rychle reagovat na aktuální krizové situace,“ tvrdí.

Organizace Lékaři bez hranic naopak v předchozích měsících vyzývala Evropskou unii, aby podpořila návrh na pozastavení patentů. „EU nese politickou zodpovědnost za to, aby umožnila jakékoli zemi svobodně vyrábět tyto důležité nástroje – především očkovací látky –, a tím tuto bezprecedentní pandemii zvládnout. Je na čase, aby se Evropská unie a její představitelé zavázali k neomezenému sdílení technologií s výrobci v zemích s nízkými a středně vysokými příjmy,“ apeloval v únoru mezinárodní prezident Lékařů bez hranic Christos Christou. Obranu patentů považují představitelé Lékařů bez hranic za sebestřednou.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené