Nejen pojišťovny se obávají růstu výdajů
Zdravotní pojišťovny, asociace nemocnic i Česká lékařská komora (ČLK) nesouhlasí s růstem výdajů za léky, jestliže na to stát nedá peníze. Nová ministerská léková vyhláška podle nich výdaje zvýší, a ministryně Milada Emmerová by ji měla proto raději pozastavit.
Ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ČTK řekl, že se na tom lidé z pojišťoven, nemocnic a komory shodli na dnešní schůzce. Ministryni podle něj vyzvali k tomu, aby pozastavila lékovou vyhlášku, která by měla nabýt účinnosti 1. července. Prezident ČLK David Rath ale ČTK řekl, že nechce hovořit o společné výzvě. Uvedl, že pokud Emmerová sežene na pokrytí vyhlášky další peníze od státu nad rámec již slíbené dotace, klidně může nařízení platit. Když se jí to ale nepovede, měla by vyhlášku opravdu pozastavit, dodal Rath. Ministerstvo zdravotnictví zatím výhrady k lékové vyhlášce nekomentovalo. Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva řekl, že o žádné výzvě neví.
Všeobecná zdravotní pojišťovna předpokládá, že její výdaje za léky s novou vyhláškou vzrostou o tři miliardy. Loni za léky zaplatila 24 miliard korun. Celkové výdaje za léky loni v České republice činily zhruba 56 miliard korun, z toho asi 41 miliard bylo z veřejného pojištění. České zdravotnictví spotřebuje ročně přibližně 180 miliard korun. Dlouhodobě se potýká s deficitem, nyní se hovoří o desetimiliardovém dluhu. Pojišťovny se obávají toho, že pokud jim stát uloží vyhláškou platit víc peněz za léky, nebude možné naplnit páteční dohodu o úsporách ve zdravotnictví. Premiér Jiří Paroubek i další koaliční politici přitom trvají na tom, že pokud má stát poslat do zdravotnictví další miliardy, musí zdravotnictví začít šetřit. Stát se chystá za určitých podmínek dát do zdravotnictví dalších zhruba šest miliard. Asi o 2,3 miliardy ročně by se mohly zvýšit odvody státu za nezaměstnané, důchodce a děti. Dalších 3,8 miliardy korun by do zdravotnictví doputovalo po odkoupení nedobytných pohledávek VZP po zkrachovalých podnicích.
Přípravu vyhlášky kritizovaly dnes také Mezinárodní asociace farmaceutických společností a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Gajdáček uvedl, že pojišťovny, nemocnice a komora se dnes shodly i na tom, že zdravotníci by měli ve druhém letošním pololetí dostávat nejvýše o tři procenta peněz víc. Pouze léčebny dlouhodobě nemocných a psychiatrické ústavy by podle něj mohly dostat přidáno osm procent. V tomto případě jde o jinou vyhlášku, takzvanou úhradovou. Gajdáček dodal, že pojišťovny teď spočítají, o kolik bude třeba navýšit státní platby za nezaměstnané, děti a důchodce, aby se zdravotnictví nepropadalo do dalších dluhů.
Rath ale uvedl, že pojišťovny si mohou "modelovat, co chtějí". Považuje je za hlavní viníky finančních problémů zdravotnictví. Kritizoval VZP, obořil se však i na zaměstnanecké pojišťovny - mají podle něj na účtech miliardy a tyjí z peněz vybraných na pojištění. Gajdáček jeho slova označil za chiméru.
Zdroj: ČTK