Nejméně vydělávají sestry v rychnovské nemocnici
Královéhradecký kraj/ Vůbec nejnižší výdělky z pěti krajských akciových nemocnic - náchodské, trutnovské, jičínské, rychnovské a královodvorské zdravotní sestry mají v Rychnově. Potvrdil to včera Martin Scháněl, ředitel krajského zdravotnického holdingu, který nemocnice sdružuje.
"Výdělky tam v lednu průměrně dosahovaly 18 500 korun. Po nynějším navýšení však budou mít sestry v porovnání s lednovou výplatou od září o 15 procent více. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda bude činit zhruba 23 000 korun, " řekl Scháněl. Ostatně provoz rychnovské nemocnice není ohrožen jen díky vysokému nasazení sester, jak podotkl její ředitel Otto Štěpán.
Navíc se podle něj nedaří získávat kvůli nízkým platům nové sestry. "S tím by mohly být potíže do budoucna, " dodal Štěpán. Na druhé straně je ovšem skutečností, že 18 500 korun často zdaleka nedosahuje ani nástupní plat lékařů. Vedení kraje ovšem tvrdí, že od zdravotních pojišťoven zatím nepřišla na slibované zvýšení mezd od 1. července (tedy od srpnové výplaty) téměř ani koruna.
Přesto je prý schopen případnou rezervu doplnit z rozpočtu, jak ujistil náměstek hejtmana Josef Táborský. A to včetně plánovaného navýšení v lednu příštího roku. Hejtman Franc vytýká podhodnocené mzdy bývalému vedení kraje, postěžoval si však na unáhlené jednání odborářů.
"Nemůžeme naráz dorovnat platový rozdíl, který vznikl během minulých čtyř let, " vzkázal. Se zástupci protestujících sester chce příští týden pokračovat v jednáních. O dalším řešení personální krize nemocnic bude v září jednat krajské zastupitelstvo. Na něm předloží své požadavky a petici i zdravotníci.
Pokud odboráři neuspějí, budou uvažovat o tvrdších krocích. Kraj změnil své nemocnice na akciové společnosti v roce 2004, tehdy začalo zaostávání platů jejich středního zdravotnického personálu. Naopak nemocničních lékařů se propad za kolegy z jiných krajů netýká.
Regionální deníky, kim
Zdroj: Regionální deníky