Přeskočit na obsah

Nejžádanější jsou čeští kardiologové

- Do světové špičky patří čeští odborníci na srdce - Nedávnou unikátní transplantaci obličeje vedl Čech Bohdan Pomahač

Před pár týdny se český plastický chirurg Bohdan Pomahač zapsal nesmazatelně mezi světové lékařské špičky: vedl tým třiceti lékařů z bostonské nemocnice Brigham and Women's Hospital, který úspěšně transplantoval pacientovi obličej. V USA se něco podobného povedlo lékařům teprve podruhé, ve světě provedli chirurgové teprve sedm obličejových transplantací.

"Pacienta jsem léčil od jeho poranění před čtyřmi roky. Po roce jsem uvažoval o transplantaci. Pacient byl ochoten přijmout cokoli, pro něj byl jakýkoliv obličej lepší než žádný," říká v rozhovoru pro HN osmatřicetiletý chirurg. V americkém Bostonu pracuje už třináct let. V nemocnici Brigham and Women's Hospital má vlastní praxi plastické, rekonstrukční a estetické chirurgie a je šéfem popáleninové kliniky.

Bohdan Pomahač není jediným českým lékařem, kterému se podařilo prorazit za hranicemi. Velmi dobré jméno mají ve světě především čeští kardiologové a kardiochirurgové. "Proslavili se ve Velké Británii, USA, Kanadě i Německu. Česká kardiologie a kardiochirurgie se v zahraničí cení. Jsme totiž také jednou ze zemí, kde umíme nejúčinněji léčit akutní infarkt myokardu," říká předseda České kardiologické společnosti Václav Chaloupka.

Čeští "srdcaři"

V Londýně, v jedné z nejlepších dětských nemocnic na světě, Great Ormond Street Hospitalu (GOSH), se bez práce špičkových českých kardiologů a kardiochirurgů už neobejdou. Čeští lékaři zde pracují na největší jednotce srdečních transplantací pro děti na světě. Několik let zde nyní působí i špičkový český pediatr - kardiolog Jan Marek, kterého zná i mnoho českých rodičů. Pomáhal totiž jejich dětem na Dětském kardiocentru v pražském Motole. Právě to má s Brity velmi dobré kontakty a do londýnské nemocnice vysílá na stáže zkušené lékaře. Cestu jim v Londýně "vyšlapal" zkušený kardiochirurg Jaroslav Stark, mimo jiné autor anglické učebnice kardiochirurgie, který na ostrov přišel z Československa po okupaci v roce 1968.

"S Brity spolupracujeme už řadu let. Někteří z našich kolegů tam nakonec zůstanou pracovat. V posledních letech je to trochu problém, když nám špičky odcházejí do zahraničí," vysvětluje Václav Chaloupecký, primář kardiologického oddělení na dětském motolském centru.

Prestižní práce

Motolští kardiologové udávají směr léčby i v německém Lipsku. Například dětský kardiolog Jan Janoušek uspěl v náročném konkurzu a nyní pracuje jako přednosta Kliniky dětské kardiologie v Herzzentru na univerzitě v německém Lipsku.

Zvučné jméno mají i brněnští kardiologové v USA. V minnesotském Rochesteru z nich řada pracuje v nejlepší nemocnici světa Mayo Clinic, kde se léčí američtí prezidenti, či arabští šejkové. Čeští lékaři zde pracují především na výzkumu srdečních chorob. Například devětadvacetiletý lékař Tomáš Konečný si zde nyní dodělává atestaci na interní lékařství. "Spojuje se zde špičkový výzkum s novými metodami léčby. Tady udáváte směr, kterým se budou nově léčit pacienti," říká Konečný. "Ročně dostáváme na padesát tisíc žádostí. Není lehké se sem dostat, čeští lékaři ale patří ke zkušeným odborníkům," podotýká profesor Virend Somers z Mayo Clinic.

Každoročně do zahraničí odcházejí desítky českých lékařů, převážně do Německa a Británie. Lákají je vyšší platy a lepší odborné zázemí.

ČEŚI V MAYO CLINIC. V nejlepší nemocnici na světě, kde se léčí i američtí prezidenti, pracuje v součanosti hned několik českých lékařů. Podílejí se i na velmi komplikovaných operacích srdce.

HN, Petra Benešová

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené