Někde za 30, jinde zadarmo, všude formulář
Zatímco způsob placení regulačních poplatků je vcelku průhledný, v jejich odpouštění panuje pořádný zmatek.
Takřka v každém ze třinácti krajů ovládaných sociální demokracií je to jinak. "Někde nemusí platit v krajských zařízeních lidé nic, někde ano a pak požádat o vrácení. A další kraj v lékárnách placení vůbec nezrušil," popsal chaos šéf lékárnické komory Stanislav Havlíček.
I nadále tak lidé poplatky platí ve všech lékárnách Zlínského kraje včetně krajských. V Plzeňském kraji se zase lidé musí připravit na to, že pokud budou chtít peníze vrátit, musí vyplnit dva formuláře velikosti A4. Ty pak putují na kraj, který lidem peníze proplatí, pokud usoudí, že na ně mají nárok.
Poplatky do 90 korun chce úřad lidem posílat jednou za rok, 300 a více korun do čtvrt roku. Tento způsob se týká i třicetikorunových poplatků v lékárnách. Ve většině dalších krajů lidé peníze v lékárnách rovnou platit nemusí. Ale i tak je mnohde čeká vyplňování formuláře, kterým se kraje právně jistí.
Na formuláře pacienti narazí i v soukromých lékárnách, které rovněž avizují zrušení poplatků. "Lidé jimi pověří lékárnu, aby jejich jménem požádala kraj o proplacení poplatku," popsal za Grémium majitelů soukromých lékáren Marek Hampel. Kraje však v tomto případě proplácení neslibují.
Některé soukromé lékárny vracejí lidem peníze nepřímo, ale hned. Poplatek vyberou, obratem však sníží cenu léků prostřednictvím bonusového programu či věrnostní karty. "Nám se to vůbec nelíbí, protože bonusové programy se nemají týkat cen léků," komentoval to šéf lékárnické komory Havlíček.
Tam, kde se poplatky nadále platí, je mohou lidé uhradit pomocí automatů - bývají ve velkých nemocnicích či pojišťovnách, případně je vybírá obsluha v pokladně či sestra v jednotlivých ordinacích. Vždy by měl pacient dostat potvrzení o zaplacení. V lékárnách si regulační poplatky účtují u kasy, stejně jako při placení za léky.
Poplatky vybrané ve zdravotnických zařízeních zůstávají přímo jim a nemocnice za ně třeba mohou obnovit vybavení. V lékárnách je to jinak. Výši poplatků v podstatě odpovídá snížení úhrady léků od pojišťoven. "Například za lék snižující uvolňování vápníku do cév jsme dostávali 1 050 korun, ale teď úhrada klesla na 1 025 korun," vyčíslil klatovský lékárník Viliam Stančík. Všechna zařízení navíc z přijatých 30 korun platí DPH.
Zdroj: Mladá Fronta DNES