Přeskočit na obsah

Nekonečné fronty u lékaře? Pojišťovna chce s nimi zatočit

Praha/V nevětrané místnosti sedí na třicet lidí, vydýchaný vzduch by se dal krájet. Jeden z přítomných nepřetržitě kašle, soused po levici vypadá, jako by měl žloutenku. Ze zažloutlých dveří v čele místnosti se odlepuje cedulka s nápisem "Neklepat! Vyčkejte příchodu sestry".

Typický obrázek stále ještě spousty lékařských ordinací se rozhodli změnit zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Už na začátku roku spustili ve čtyřech krajích pilotní program kvality péče Akord. "Pojištěnec může kvalitu péče jen těžko objektivně zhodnotit.

Může však posoudit, za jak dlouho se mu jí dostane. K lékařům zapojeným do projektu se pacienti přihlásí na konkrétní den a hodinu. Ušetří si tak dlouhé čekání před ordinací," popsal jeden z přínosů Akordu ředitel Odboru strategie a rozvoje VZP Pavel Vepřek.

Pokud pacient potřebuje další vyšetření, jeho lékař ho objedná ke konkrétnímu specialistovi také na přesný čas. Dříve bylo běžné, že ho pouze se žádankou poslal dál a pacient si všechna vyšetření včetně například rentgenu musel domluvit sám.

Dostanou víc peněz

Kromě toho se také po šestiměsíčních zkušenostech ukazuje, že lékaři zapojení do projektu prodlužují ordinační dobu. Od pojišťovny totiž dostanou víc peněz, takže si to mohou dovolit. Běžně tak pacienty přijímají až do páté hodiny odpolední.

Navíc prý mají na každého více času.
Zapojení lékaři proto tvrdí, že je Akord přínosný. "Moji pacienti hodnotí velmi přínosně, že nemusí v ordinacích čekat. Po dvaceti letech konečně pojišťovny začaly stát o své pojištěnce, přestávají být pouhými platebnami, přes které protékají peníze.

Uvědomily si, že se vyplatí spolupracovat s poskytovateli zdravotní péče. Smyslem je zkultivování vztahu pojištěnec - poskytovatel - pojišťovna," tvrdí člen představenstva České lékařské komory a místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Lubor Kinšt.

Informace pro lékaře

Akord podle Vepřeka nepřináší výhody jen pacientům, ale také lékařům. Kromě finančních bonusů za zapojení do programu jim VZP dodává důležité informace. "Děláme srovnání, jak si který lékař stojí v porovnání s kolegy v kraji. Tedy jaké používá léky, jak často posílá na specializovaná vyšetření či předepisuje lázně. Srovnáme také péči s doporučenými postupy. Zajímá nás totiž, jaké péče se našim klientům dostává," řekl Vepřek.

Ne všichni lékaři ale program VZP vítají. Mezi jeho podporovateli chybí například i Česká lékařská komora.
Pilotní projekt zatím pojišťovna rozjela v Plzeňském, Jihočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Od prvního července rozšířila Akord pro praktické dětské lékaře do celé republiky. Od příštího roku by chtěla zapojit také všechny praktické lékaře pro dospělé a nejspíš také diabetology. Do budoucna pak počítá s rozšířením i mezi další odbornosti. Záměr však ještě musí schválit dozorčí rada VZP.

Regionální deníky, Filip Sušanka

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…