Přeskočit na obsah

Některé státy varují WHO před vyhlášením pandemie chřipky

Ženeva/Praha - Několik desítek zemí vyzvalo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby změnila kritéria pro stanovení pandemického stupně šíření takzvané prasečí chřipky. Při vyhlášení nejvyššího stupně nebezpečí chřipky A(H1N1) podle nich hrozí vyvolání masové paniky a vážné dopady na ekonomiku. Česká republika mezi státy, které iniciují nějaké změny, ale nepatří, řekl ČTK hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Nový virus je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské a projevuje se jako běžná chřipka. Nemoc, označovanou podle země původu také jako mexická chřipka, hodnotí WHO v současnosti jako epidemii. Ta je na šestibodové stupnici pandemického rizika předposledním, pátým stupněm. To znamená, že se šíří v jednotlivých státech. Stadia pandemie by dosáhla ve chvíli, kdy by se začala šířit mezi zeměmi a kontinenty.

Velká Británie, Japonsko, Čína a další se podle agentury AP obávají, že pokud WHO ke zvýšení stupně nebezpečnosti přistoupí, může to vyvolat masovou paniku a ekonomickou katastrofu. Vyžádalo by si totiž zavedení velmi nákladných obchodních a cestovních omezení, jako jsou uzavírky hranic, kontroly na letištích a karantény. Varovaly také před sociálním napětím a zahlcením zdravotního systému. Vlády by podle nich musely sáhnout i k mimořádným opatřením, jako bylo například nedávno masové vybíjení prasat v Egyptě, ačkoli nejsou vědecky ověřená.

Na výročním zasedání organizace v Ženevě proto WHO vyzvaly, aby velmi citlivě zvážila postup, než rizikovost zvýší. "Musíme vám a vašemu týmu dát větší prostor pro rozhodnutí, zda přistoupíme k fázi šest," řekl v pondělí britský ministr zdravotnictví Alan Johnson generální ředitelce WHO Margaretě Chanové.

WHO zatím žádné změny vyhodnocování neoznámila, slíbila ale vzít názory svých členů v úvahu. "To je samozřejmě něco, na co se podíváme velmi detailně," řekl náměstek generální ředitelky WHO Keiji Fukuda, který má chřipku na starosti.

Důvody pro zvyšování rizikovosti nevidí ani Vít. "Myslím si, že opravdu zatím z mého pohledu není žádná podmínka, aby byl vyhlášen šestý stupeň," řekl ČTK hlavní hygienik. Sám byl prý překvapen, když WHO v minulých týdnech velmi rychle přešla "z trojky a pětku".

"Vyhlášení pátého stupně je tedy možná rychlé, ale musíme vzít v úvahu, že by virus, který se nyní dobře šíří, ale není taková úmrtnost, zmutoval s tím starším, který se sice špatně šíří, ale je u něj šedesátiprocentní úmrtnost," vysvětlil Vít. Z tohoto pohledu prý opatření WHO rozumí.

Světová zdravotnická organizace k pondělku evidovala 8829 nakažených ve 40 zemích světa. O život nový virus připravil doposud 76 osob. Největší nárůst nyní zaznamenává Japonsko, které dnes potvrdilo již přes 160 případů.

ČTK, fln nam mik

WHO žádá firmy, aby zatím vyráběly sezónní vakcínu proti chřipce


Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) v Ženevě požádala farmaceutické firmy, aby pokračovaly ve výrobě vakcíny proti běžné sezónní chřipce. Odborníci totiž novou očkovací látku, která by účinkovala proti takzvané prasečí chřipce, zatím nevyvinuli. Podle agentury Reuters se očekává, že by mohla být hotova do konce června a s její případnou výrobou by se mohlo začít koncem června či začátkem července.

V Ženevě se tento týden koná výroční zasedání WHO, jehož se účastní ministři zdravotnictví, odborníci a firmy ze 193 členských zemí. Výskyt takzvané prasečí chřipky je jedním z hlavních témat. K dnešnímu dni se jí podle mezinárodních zdravotnických institucí nakazilo přes 9800 lidí ve 41 zemích světa. Jen za posledních 24 hodin tak přibyla zhruba tisícovka nových případů. Prokazatelně nákaza zabila 79 osob.

"Farmaceutické společnosti musí pokračovat se sezónní vakcínou. Není tu žádný požadavek na zastavení její výroby," řekl agentuře Reuters prezident farmaceutické firmy GSK Biologicals Jean Stephenne po setkání představitelů OSN a WHO se zástupci 30 výrobců vakcín.

Odborníkům se zatím nepodařilo získat a popsat přesný virový kmen nové chřipky, což je pro výrobu nové očkovací látky nezbytné. "Očekáváme, že bude k dispozici začátkem června. Pak budeme schopni zahájit produkci (vakcíny) koncem června či začátkem července," uvedl Stephenne. Technologie potřebnou k výrobě podle něj firmy mají, připravily ji už při nedávné hrozbě smrtící ptačí chřipky.

Nová chřipka se objevila poprvé před měsícem v Mexiku. Její vir s označením A/H1N1 je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Nejvíc pacientů je v USA, kde jich lékaři evidují přes 5100. V Mexiku odborníci potvrdili bezmála 3650 nakažených, v Kanadě pak 469. Japonsko ohlásilo 159 případů, Španělsko 103 a Británie 101.

Nemoc se projevuje jako běžná chřipka. Většina lidí, která se jí nyní nakazila, měla jen mírnější příznaky. Horší průběh může choroba mít ale u osob s oslabenou imunitou, tedy například u pacientů s AIDS či tuberkulózou, upozornili odborníci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun při jednání v Ženevě řekl, že kvůli snížení rizika nákazy budou chudé země se slabou zdravotnickou péčí potřebovat pomoc od bohatších států. V případě propuknutí nemoci musí podle něj zavládnout "globální solidarita", aby postižená oblast měla dost léků a očkovací látky. Někteří experti ale míní, že by v této situaci ještě mohlo dojít k nemalým sporům a tahanicím, protože jednotlivé státy se budou snažit uchovat si očkování a medikamenty pro případnou ochranu svých občanů.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené