Přeskočit na obsah

Němeček dá vládě zprávu o chystaném tendru na leteckou záchranku

 Informaci o záměru zakázky by v pondělí měla projednat vláda, řekl ČTK ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

Smlouvy by podle ministra měly být osmileté. Zakázka se rozdělí na čtyři části, aby se mohly přihlásit i menší firmy. "Podle zákona musí ministr u veřejné zakázky nad 300 milionů korun předložit její odůvodnění vládě. Zadávací řízení může zahájit, až vláda odůvodnění schválí," dodal legislativní náměstek Radek Policar.

V odůvodnění pro vládu uvádí ministr předpokládanou cenu vycházející z dosavadní ceny 3,128 miliardy korun. Dva znalecké posudky, které má k dispozici, se totiž zásadně liší cenou a nemůže je použít. Od Ústavu soudního znalectví v dopravě Dopravní fakulty ČVUT je cena odhadnuta na 3,788 miliardy a od Znaleckého ústavu VŠE na 1,739 miliardy korun bez DPH. Rozdíl je podle ministra dán hlavně rozdílným hodnocením životnosti vrtulníků. Posudek s vyšší hodnotou navíc napadlo ministerstvo financí.

Ministerstvo chce po stanovení ceny třetím znaleckým posudkem stanovit maximální výši nabídkové ceny. "To stačí provést až v rozhodnutí o zahájení zadávacího řízení, tedy ve třetí fázi procesu," uvedl Policar.

Nový znalecký posudek by podle Němečka mohl být hotový rychle, protože se zaměří jen na rozdílné hodnocení životnosti vrtulníků. Vyšší posudek počítá s životností vrtulníků deset let, nižší 50 let. Ani jedno není podle ministra reálné.

Leteckou službu nyní zabezpečují ministerstva obrany a vnitra, každé na jedné základně, a na dalších osmi základnách soukromé subjekty Alfa-Helicopter, s.r.o. a DSA a.s. Ministerstva vnitra a obrany už se vyjádřila, že nemají kapacity na rozšíření působnosti na další základny. Policie tak nadále má provozovat službu jen na území Prahy a Středočeského kraje a armáda v krajích Plzeňském a Karlovarském.

Chystaný tendr zahrne každodenní pohotovost vrtulníků s letovou posádkou a lety podle pokynů zdravotnického operačního střediska na osmi základnách. Každodenní pohotovost bude na základnách České Budějovice, Jihlava, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem a Hradec Králové. Nepřetržitá 24hodinová pohotovost na základnách Brno a Ostrava.

ČTK

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené