Přeskočit na obsah

Nemocenská půjde z vaší firmy

Od začátku příštího roku si bude muset lámat hlavu nad výpočtem nemocenské každý zaměstnavatel. Zákon o nemocenském pojištění totiž přináší zásadní změnu v tom, že prvních 14 dní pracovníkovy nemoci mu bude jeho zaměstnavatel vyplácet takzvanou náhradu mzdy. Není to nemocenská, na rozdíl od ní ji totiž bude zaměstnanec dostávat jen za dny pracovní. Peníze se vyplácejí až od čtvrtého dne nemoci. V prvních třech zaměstnanec nedostane nic, bude v takzvané karenční době.

Teprve po uplynutí dvou týdnů pracovní neschopnosti vstupuje do hry příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) a ujímá se povinnosti vyplácet nemocenské dávky.

Změna se týká všech zaměstnavatelů Do konce roku 2008 to funguje tak, že v případě podniku do 25 pracovníků vyplácí nemocenské dávky správa sociálního zabezpečení a ve větších firmách, pak podnik sám. Nově se však mezi malou a větší firmou rozlišovat nebude.

"Cílem je mimo jiné zabránit zneužívání systému," uvádí Jana Buraňová, vedoucí oddělení interní komunikace ČSSZ. Není výjimkou, že pokud například stavební firma neměla zakázku, poslala své zaměstnance na měsíc na nemocenskou. "Věříme, že nyní se dosavadní situace změní a zaměstnavatel bude mít zájem kontrolovat, zda jsou jeho zaměstnanci opravdu nemocní a nemohou chodit do práce," dodává Buraňová.

Jste zaměstnavatel a máte pocit, že si váš pracovník místo nemoci šel bokem přivydělat? Máte právo ho v prvních 14 dnech nemoci zkontrolovat a případně mu náhradu mzdy snížit nebo úplně odebrat. Nemocný vám musí kontrolu umožnit, například opatřit svůj byt zvonkem a jmenovkou. O kontrolu můžete také požádat příslušnou OSSZ.

Rvete si vlasy a říkáte si, jak já k tomu jako zaměstnavatel přijdu? Dočkáte se dvou druhů kompenzace. První bude v podobě snížené sazby vašeho pojistného na nemocenské pojištění. Namísto dosavadních 3,3 % budete platit na nemocenské pojištění 2,3 % v roce 2009 a 1,4 % od roku 2010 ze svého vyměřovacího základu.

Druhý způsob kompenzace bude v roce 2009 představovat vrácení poloviny z náhrady mzdy, kterou jste zaměstnanci vyplatili. Odečtete si ji z pojistného, které v daném měsíci za své zaměstnance správě sociálního zabezpečení odvádíte.

Z náhrady mzdy nebudete platit pojistné na sociální či zdravotní pojištění a nebudete ji ani danit. Je to prostě váš podnikatelský výdaj. Jsem OSVČ, nedostanu nic Jestliže jste osoba samostatně výdělečně činná, nárok na náhradu mzdy nemáte, svých příjmů totiž dosahujete sami. Prvních 14 dní nemoci tedy zůstáváte bez podpory.

Nemocenskou budete dostávat až od 15. dne pracovní neschopnosti od OSSZ. Ty však získáte pouze v případě, že jste se přihlásili a platíte si nemocenské pojištění, to je totiž ve vašem případě dobrovolné. Jinou a možná zajímavější variantou je pojistit si u komerční pojišťovny výplatu dávek v pracovní neschopnosti.

***

Jak to vidím

Jana Kotková majitelka společnosti ROMEX

* Budete kontrolovat své zaměstnance, jestli opravdu stůňou a jsou doma?

Vzhledem k charakteru společnosti ROMEX, její sedmnáctileté tradici a stabilizovanému týmu pracovníků si myslím, že nebudeme muset kontroly provádět.

* Jak se zachováte vůči simulantům?

Vybíráme zaměstnance hodně pečlivě. S pracovníky, kteří by mohli představovat potenciální simulanty, se obvykle rozejdeme dříve, než onemocnění stačí předstírat.

* Víte, jak si náhradu mzdy vypočítat?

Máme zkušenou mzdovou účetní, takže to zvládneme bez problémů. Pravda je, že informovanost ze strany úřadů není příliš dobrá ani včasná. Účetní si musí všechny informace vyhledávat aktivně sama, což je často zdlouhavé i obtížné. (Firma ROMEX se zabývá rekonstrukcemi objektů, zaměřuje se na izolace a zelené střechy.)

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…