Přeskočit na obsah

Nemocnice doplácejí na zrušení Mýta

Krajští politici přes protesty místních lidí zrušili akutní péči ve vysokomýtské nemocnici. Slibovali si, že tak ušetří. Zdravotní pojišťovny si však peníze za vysokomýtské pacienty nechaly. Nemocnice v Litomyšli a Ústí nad Orlicí, kam pacienti z Mýta jezdí, tak nyní bojují s dluhy. "Nemocnice, které vstřebaly pacienty ze zrušeného zařízení a narostly jim proto výkony, jsou dnes vlastně trestány," řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Josef Janeček. Výkony v Litomyšli stouply o 20 procent, proplácí se tři Například litomyšlská nemocnice nyní provádí o dvacet procent výkonů víc než v minulosti, pojišťovny jí však přidaly pouze tři procenta. "V penězích to představuje výkony za 25 milionů korun, které nemocnice zřejmě nikdy nedostane," konstatoval Janeček.

Litomyšlská nemocnice si tak nyní musí vzít úvěr až do výše deseti milionů korun. S úvěrem počítá i nemocnice v Ústí nad Orlicí. Podle Janečka si obě zdravotnická zařízení musí tímto způsobem vypomoci, jinak by nebyla schopna průběžně hradit provoz a vyplácet výplaty. "Nemocnice se klepou, aby na silnicích nedošlo k nějaké hromadné havárii. Ošetření zraněných by je stálo miliony korun, které by jim nikdo nezaplatil," tvrdí krajský radní pro zdravotnictví. Současný systém úhradové péče umožňuje nemocnicím dostávat od zdravotních pojišťoven každý rok pouze o tři procenta více než v roce předchozím. Zařízení v Ústí nad Orlicí a Litomyšli zkoušela praktikovat jiný systém, založený na platbách podle diagnóz a výkonů. Ten je ale velmi zdlouhavý. "Ještě nemáme ani vyúčtování zdravotní péče za rok 2004. Ve chvíli, kdy vám pojišťovny nejsou schopny říci, jak jste dopadli, a to několik měsíců po ukončení období, je to problém," řekl ředitel ústeckoorlické nemocnice Martin Procházka.

Ostatním třem nemocnicím v kraji platí zdravotní pojišťovny podle původního úhradového systému. Ani tato zařízení však nejsou bez problémů. Z vyjádření náměstka hejtmana Josefa Janečka vyplývá, že nemocnice doplácejí na snížení počtu akutních lůžek v regionu. Za posledních sedm let ubylo v kraji 750 lůžek Pardubický kraj jako jeden z prvních v zemi ukončil snižování počtu akutních lůžek a splnil doporučení státu, podle něhož má v krajích připadat 4,5 lůžka na 1000 obyvatel. V roce 1998 bylo na území kraje devět nemocnic s 2943 lůžky. Dnes je v pěti nemocnicích zhruba o 750 lůžek méně. "Akutní péče byla zredukována, ale ani jedné ze zbývajících nemocnic se nezvýšily platby od zdravotních pojišťoven úměrně k nárůstu výkonů," řekl Janeček. Dluhy nemocnic se za loňský rok prohloubily o 62,4 milionu korun na 239 milionů korun.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené