Přeskočit na obsah

Nemocnice hledají posily mezi ambulanty, cizinci, mediky i laiky

Zároveň sdružení oslovilo ambulance, aby si uvolnily kapacity pro potřebné pacienty nemocničních ambulancí, které silně omezují svůj provoz. Dá se také očekávat, že lékaři se souběhy budou muset své ambulance dočasně zavřít. „Lze očekávat, že na nás vznikne podstatně větší tlak řešit u jiných diagnóz, než je COVID‑19, ambulantně i stavy, které by v klidnější době byly léčeny v rámci hospitalizace,“ uvedlo sdružení.

Nemocnice oslovují i praktické lékaře, například Šumperská nemocnice v pondělí poslala praktickým lékařům v regionu dopis, ve kterém je žádá o výpomoc kvůli úbytku personálu. Lékaře z řad praktiků a ambulantních specialistů by Nemocnice Šumperk mohla využít na standardních odděleních, ze kterých musela svůj personál přesunout na infekční oddělení s pacienty s koronavirem.

Na rozdíl od ambulantních lékařů byli medici čtvrtých a pátých ročníků k výpomoci nemocnicím povoláni uložením pracovní povinnosti, stejně jako studenti dalších zdravotnických oborů. V nemocnicích nastupují na pozice sanitářů. Nemocnice jich využily již stovky, studenti ale musejí dohnat i učivo.

Na pomoc přetíženým nemocnicím má tento týden dorazit také 28 lékařů z Národní gardy v amerických státech Nebraska a Texas. Pomoc nabídla americká armáda. Jedná se o čtyři sedmičlenné týmy se zkušeností s koronavirovou krizí v USA. Působit mají podle dosavadních informací ve Vojenské ústřední nemocnici ve Střešovicích, odkud budou povoláváni podle pokynů ministerstva zdravotnictví.

Česko vyjednává o možné pomoci vojenských zdravotníků i z jiných členských zemí NATO a EU. Vláda navrhuje, aby mohlo přicestovat na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 lidí. Mohli by v České republice působit až 90 dnů.

Na výzvu prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se navíc přihlásily zhruba dvě desítky lékařů, kteří pracují v zahraničí, a krátkodobě v českých nemocnicích nastoupí.

K VĚCI…
Podzimní opatření a vývoj epidemie
  • Od 10. září platí povinnost zakrývat ústa a nos ve vnitřních prostorách. Následně 17. září odhadlo ministerstvo zdravotnictví reprodukční číslo R na 1,59 a od 24. září byly omezeny vnitřní akce ke stání jen do počtu deseti lidí a venku do 50 lidí, zároveň byla omezena otevírací doba restaurací a barů nanejvýš do 22 hodin. Zároveň politici apelovali na dodržování principu tří R, tedy používání roušek, dodržování rozestupů a důkladné hygieny rukou. Ke 25. září odhadlo ministerstvo zdravotnictví reprodukční číslo na 1,4.
  • 2. října odhadlo ministerstvo zdravotnictví R na 1,24. To je sice méně než před omezením akcí ke stání a zavíračky restaurací, ale stále to ještě značilo rychlý růst epidemie.
  • Od 5. října proto byla oznámena další opatření, zákaz hromadných akcí nad 10 lidí uvnitř nebo 20 venku až na výjimky. Celkové R pro celou republiku odhadlo ministerstvo v pondělí 12. října na 1,53. Místo aby zákaz hromadných akcí nad 10 lidí ve vnitřních prostorách šíření viru zpomalil, došlo podle výpočtů ÚZIS k dalšímu zrychlení.
  • Od 14. října vláda restaurace úplně zavřela a s nimi také školy a kulturní stánky, zároveň omezila shromažďování na šest osob.
  • Následně po týdnu 21. října uvádí ministr zdravotnictví, že R dosahuje 1,36 a že je nutné je srazit vzhledem k vysokému počtu aktuálně nakažených pod 1. Mimořádným opatřením vláda od 22. října omezuje volný pohyb osob na zajištění nutných potřeb, zakazuje pobývání více než dvou osob (kromě členů domácnosti) na veřejných místech a zavírá některé maloobchodní prodejny.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené