Přeskočit na obsah

Nemocnice Na Františku zůstává městské části

Pražská Nemocnice Na Františku se zhruba 160 lůžky je dlouhodobě závislá na provozních dotacích v desítkách milionů korun. V roce 2018 její ztráta přesáhla sto milionů korun. Už jen proto se roky vedou debaty o dlouhodobé stabilizaci nemocnice.

Před několika lety se zřizovatel, městská část Praha 1, pokusil sehnat soukromého provozovatele formou koncese. Po silných občanských protestech v roce 2018 městská část tendr zrušila a dohodla se o převodu nemocnice s hlavním městem Prahou. Jedním z argumentů bylo, že nemocnice poskytuje z většiny služby obyvatelům jiných pražských městských částí a magistrát bude silnější zřizovatel. Magistrát se zároveň zavázal poskytnout každoročně dotaci na provoz nemocnice, v roce 2018 ve výši 42 milionů korun. Na převod připravil magistrát novou organizaci s názvem Metropolitní nemocnice Na Františku.

Když získala nemocnice záštitu magistrátu, dostala na základě koncepce rozvoje smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na čtyři roky, což byl po několika letech prodlužování smlouvy vždy jen na rok úspěch.

Jenže pak přišel další zvrat. V lednu 2020 se změnila koalice na radnici Prahy 1 a s tím se změnil také názor městské části na budoucnost nemocnice. Nový starosta Petr Hejma vzal kroky směřující k převodu nemocnice na magistrát zpátky. Zároveň dál žádal domluvenou provozní dotaci 42 milionů korun.

Jednání mezi městskou částí a magistrátem o budoucnosti Nemocnice Na Františku tak jsou na samém počátku a na nemocnici samotnou doléhá nejistota. Podle bývalého starosty Prahy 1 Pavla Čižinského, který je od ledna v opozici, je ukončení procesu převodu na magistrát chyba. „Pokud chcete dále provozovat František, musíte být připraveni ho platit. Zřizovatel má povinnost zajistit své příspěvkové organizaci fungování finančně, má také povinnost schválit rozpočet,“ uvedl Čižinský v září na zastupitelstvu.

Magistrát hlavního města se na říjnovém zastupitelstvu rozhodl poskytnout nemocnici menší dotaci než požadovaných 42 milionů korun, a to 19,5 milionu korun. Z toho pět milionů je pravidelná dotace na péči o pacienty bez zdravotního pojištění a 14,5 milionu korun je určeno na uhrazení nákladů navíc na řešení pandemie koronaviru.

Plnou požadovanou částku Praha 1 od magistrátu nezíská, když si chce nemocnici ponechat. „Zdá se, že nové vedení radnice Prahy 1 hodlá nemocnici provozovat výhradně ve vlastní režii. Těžko si ale představovat, že provozní ztráty způsobené převážně neodpovědným chováním předchozích vedení radnice budou hrazeny z rozpočtu hlavního města,“ uvedla pro MT radní pro zdravotnictví a sociální oblast hl. m. Prahy Milena Johnová.

„Kromě toho jsme pořídili a nemocnici zdarma zapůjčili tři kusy plicních ventilátorů v celkové hodnotě přes jeden milion korun. Od letošního roku financujeme rovněž provoz lékárenské pohotovostní služby dotací ve výši 1 milion korun. Tutéž částku jsme na čtvrtečním zastupitelstvu schválili i pro příští rok. Dotace ve výši 42 milionů Kč v letech 2018 až 2019 vycházela z memoranda a ze záměru hlavního měst Prahy nemocnici převzít. Navíc jsme v roce 2019 měli podrobné informace o hospodaření. V letošním roce nemá nemocnice dokonce ani schválený rozpočet, což je v rozporu se zákonem,“ dodala Johnová.

Praha se také rozhodla přejmenovat společnost, původně vytvořenou pro převod Nemocnice Na Františku, na Metropolitní zdravotnický servis. Novým účelem této organizace je poskytovat servis chystanému zdravotnickému konsorciu Prahy. Praha neprovozuje žádnou nemocnici, do konsorcia může zapojit svou záchranku, Městskou polikliniku, Městskou nemocnici následné péče a Centrum léčebné rehabilitace. Členství bude nabídnuto také 13 zařízením, která zřizují městské části, včetně Nemocnice Na Františku.

Účast v městském konsorciu sama o sobě ovšem nezakládá žádný nárok na provozní dotace od magistrátu. Magistrát je dál připraven Nemocnici Na Františku převzít, poznamenala Johnová.

Praha 1 zatím má v rozpočtu schválenou dotaci pro nemocnici 38 milionů korun, letošní ztráta nemocnice byla původně odhadována na 72 milionů korun, uvedl Čižinský.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené