Přeskočit na obsah

Nemocnice považují za jistější uzavřít s VZP provizorní smlouvy

Středočeské oblastní nemocnice považují za jistější uzavřít se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) provizorní smlouvu platnou do března. Domnívají se totiž, že definitivní smlouvy se zpětnou platností, které jim v pondělí také navrhl ministr zdravotnictví David Rath, představují určité riziko. Řekli to ředitelé nemocnic v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově, které od ledna žádnou smlouvu s VZP nemají, přesto zdravotní péči nijak neomezily.

Rath v pondělí po jednání se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem uvedl, že definitivní smlouvy nemocnic s VZP mohou mít i zpětnou platnost k 1.lednu. Nemocnice ale postrádají záruku, že jim pojišťovna zpětně uhradí veškerou poskytnutou péči i v případě, že podle nové smlouvy bude péče jejich zařízení omezena. Ministr připustil také možnost uzavření provizorních smluv, které dříve kritizoval.

"Klonili bychom se k modelu dočasných smluv, protože by daly okamžitou jistotu pacientům i nemocnicím," řekl dnes ČTK hejtman Bendl.

"Provizorní smlouva do března je jistě příjemnější než bezesmluvní vztah," soudí ředitel kolínské nemocnice Luděk Rubáš. Bez dalšího upřesnění ale podle něj není jasné, co se pod oběma ministrovými návrhy skrývá.

"Uvítali bychom, kdyby pojišťovny (územní střediska VZP) podepsaly dodatek smlouvy, který byl připraven k podpisu na konci minulého roku," prohlásil. Byla by to jasná záruka toho, že do výběrového řízení bude nemocnici hrazena veškerá péče o pojištěnce VZP, dodal.

Shodně se vyjádřil i ředitel kladenské nemocnice Otakar Mareš i ředitel mladoboleslavské nemocnice Raduan Nwelati. K dočasné smlouvě se přiklání též nemocnice v Benešově. "Chceme mít záruky, že bude uhrazena péče poskytovaná do doby podepsání definitivní smlouvy po výběrovém řízení," uvedla její mluvčí Vendula Pírková.

Všechny čtyři nemocnice se přihlásí do výběrového řízení na nové smlouvy VZP, které ministerstvo vypsalo na polovinu února. Kraj jim zatím nemusel poskytnout žádné peníze. Pojišťovna hradí péči zhruba 40 dní po lhůtě splatnosti. Naposledy obdržely peníze za loňský listopad. Finanční dopady patrně pocítí až v březnu.

Kraj chce přesto nemocnicím krýt záda. Nabídl půjčku, pokud se dostanou do platebních problémů. Současně jim uložil, aby dál poskytovaly péči v neomezeném rozsahu, aniž si ji pacienti budou muset hradit. Návrh, podle kterého by kraj pak peníze vymáhal na VZP, projednají zastupitelé v sobotu na mimořádném zasedání.

Částka, kterou by nemocnice na péči o pacienty VZP na jeden měsíc potřebovaly, jde podle ředitelů do desítek milionů korun. Kolínská nemocnice by potřebovala podle odhadu kolem 50 milionů korun, kladenská možná až 33 milionů, benešovská zhruba deset a mladoboleslavská šest milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…