Nemocnice požádají o pomoc Paroubka
Nemocnice už dále nehodlají přihlížet tomu, že zdravotní pojišťovny jim neplatí za péči v takové výši, jaká jim podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví náleží. Chtějí se obrátit se žádostí o pomoc na premiéra Jiřího Paroubka a ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou. Na 26. července svolávají do Nemocnice Na Homolce setkání všech zařízení následné péče, psychiatrických léčeben a rehabilitačních ústavů. Zde se domluví na textu dopisu pro tyto dva politiky.
"Někdo už konečně musí donutit pojišťovny, aby platily za péči podle vyhlášky," řekla dnes ČTK Jana Popovičová z kanceláře Asociace českých a moravských nemocnic. Za následnou péči by pojišťovny měly platit o 13 procent více než loni, některé však o tuto částku platby nezvýšily, nebo platí i méně. V těchto dnech proto posílají nemocnice podněty ministryni, v nichž jmenují konkrétní pojišťovny, které jim za následnou péči neplatí podle vyhlášky. Dělají to na výzvu Emmerové. Již počátkem roku si totiž nemocnice stěžovaly na pojišťovny, ministryně pak vydala nápravná opatření, pojišťovny měly vše dát do pořádku do půlky května.
"Od pátku zaslalo podněty zatím osm nemocnic, léčeben dlouhodobě nemocných a dalších ústavů následné péče," uvedla Popovičová, podle níž je to jen začátek "laviny". Asociace sdružuje 142 zařízení, z nich 95 procent má vedle akutní i následnou péči. Nemocnice zaslaly podněty na více pojišťoven, takže šest podnětů je na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, po osmi na Oborovou zdravotní pojišťovnu a Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra a tři na Zaměstnaneckou pojišťovnu Škoda. Mluvčí pojišťovny ministerstva vnitra Radovan Havránek ČTK řekl, že k 30. červnu nemají k nemocnicím jediný závazek po lhůtě splatnosti.
Popovičová konstatovala, že problém je zřejmě ve výkladu. Zatímco pojišťovny se rozhodly dávat platby bez navýšení, a tyto platby nemocnicím řádně poslaly, nemocnice očekávají platby navýšené, a ty nedostaly.
Zdroj: ČTK