Přeskočit na obsah

Nemocnice požádají vládu a sněmovnu o pomoc kvůli platbám

Nemocnice požádají vládu a Poslaneckou sněmovnu, aby se zabývaly problémy v hrazení zdravotní péče. Pojišťovny platí léčebnám dlouhodobé péče a psychiatrickým, plicním či rehabilitačním léčebnám méně, než by podle ministerské vyhlášky měly. To podle ředitelů nemocnic ohrožuje kvalitu péče o pacienty. Léčebny také nebudou mít dostatek prostředků, aby od září navýšily platy zaměstnanců. Právníci nemocnic připravují hromadné žaloby na pojišťovny.

"Máme právo i povinnost podle vyhlášky účtovat o 13 procent více, pojišťovny ale faktury vracejí a hradí péči bez navýšení," řekl na dnešním shromáždění zástupců nemocnic předseda sekce následné péče Asociace českých a moravských nemocnic. Na setkání je i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která kvůli tomu přerušila dovolenou. Přítomni jsou také zástupci zdravotních pojišťoven, kteří tak budou moci vysvětlit, proč platí méně, než jim ukládá vyhláška.

Emmerová ředitelům řekla, že věří v dohodu nemocnic s pojišťovnami. "I když si nedělám iluze, že bez změny postojů by se dnes dospělo k řešení," řekla. Naději vidí v uplatnění krátkodobých opatření, která by měla vést ke stabilizaci zdravotnických financí. Patří k nim mimo jiné 3,8 miliardy pro zdravotní pojišťovny, navýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané a změna přerozdělení vybraného pojistného mezi pojišťovnami tak, aby více peněz proudilo do Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Nemocnice dostávají od pojišťoven za rok kolem 85 miliard. Následná péče představuje 28 procent výkonů, dostává však jen kolem osmi procent těchto peněz, tedy 6,5 miliardy. Jen za první pololetí dluží pojišťovny nemocnicím podle odhadu jejich ředitelů 700 milionů korun. Špatné ocenění lůžek následné péče vede k tomu, že nemocnice neprovádějí nutnou přeměnu drahých akutních lůžek v úspornější lůžka následné péče.

Nemocnice se dnes chtějí domluvit na textu dopisu pro premiéra Jiřího Paroubka, kterého stejně jako Emmerovou požádají o pomoc. Podle nemocnic by politici měli donutit pojišťovny, aby postupovaly podle vyhlášky a platily v předepsané výši, tedy o 13 procent více než loni. Pojišťovny shodně platby nezvýšily s vysvětlením, že jde zatím jen o zálohy plateb.

Rada Asociace českých a moravských nemocnic proto schválila podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pro podezření z kartelové dohody zdravotních pojišťoven.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…