Přeskočit na obsah

Nemocnice ruší sestrám noční služby, ty jsou proti

Právní poradna MT

Od letošního roku zrušil zaměstnavatel noční směny na mém pracovišti, v rozpisu směn mám na leden rozepsány pouze denní směny od 6.00 do 18.00 hodin. Předem jsem oznámila své nadřízené, že se zařazením pouze do denních směn nesouhlasím, a že budu krácena na mzdě z důvodu vypadnutí nočních směn. V pracovní smlouvě jsem zařazená jako směnná sestra a předem se mnou nikdo změnu rozvrhu pracovní doby neprojednal. Má zaměstnavatel právo na toto přeřazení bez mého souhlasu?

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha

Podle § 84 zákoníku práce zásadně platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a ten také určuje začátek a konec směn. Pracovní doba se dle § 84 odst. 2 zákoníku práce rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce. Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.

Odpovědnost za rozvržení pracovní doby tak zákoník práce svěřuje výhradně zaměstnavateli, čili je zpravidla na konkrétním vedoucím pracovníkovi, do jaké míry se mu podaří zohlednit v rozvrhu směn oprávněné potřeby jednotlivých zaměstnanců daného oddělení.

Skutečnost, že v pracovní smlouvě jste zařazena jako „směnná sestra“ neznamená, že máte dle tohoto ujednání automaticky nárok na to, že Vám musí být přidělována práce také v nočních směnách.

Pojem „směnná sestra“ se v praxi zpravidla interpretuje tak, že jde o sestru, která pracuje ve směnách v rámci nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, přičemž toto nerovnoměrné rozvržení může být rozvrženo, jak v kombinaci denních a nočních směn, tak např. jen na denní směny či na střídání denní, odpolední a noční směna atd.

Skutečnost, že jste „klasická“ sestra v nerovnoměrném rozvržení pracovní doby, potvrzuje to, že na leden máte rozepsány 12-ti hodinové směny od 6.00 do 18.00hod, přičemž právě délka směny přesahující 9 hodin je klíčovým ukazatelem pro to, že se jedná o nerovnoměrné rozvržení pracovní doby (viz § 82 a 83 zákoníku príce).

Pokud byste nárokovala zařazení do nočních směn, pak by ve Vaší pracovní smlouvě mělo být výslovně sjednáno, že jste sestra pracující v nočních směnách.

Bez podrobné znalosti Vaší pracovní smlouvy a souvisejících pracovněprávních dokumentů nelze zcela objektivně zhodnotit Vaši situaci, nicméně obecně jsem spíše toho názoru, že ve Vašem případě se nejedná o žádné „přeřazení“ v pravém slova smyslu, ale o to, že zaměstnavatel patrně využívá svého dispozičního oprávnění rozvrhnout Vám pracovní dobu jiným způsobem, než tomu bylo dosud.

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené