Přeskočit na obsah

Nemocnice se nemusí bát, že doplatí na babyboom; VZP mění úhrady

Nemocnice se už nemusejí bát, že by prodělaly na tom, že se rodí více dětí. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zavedla za péči porodnických a novorozeneckých oddělení nový způsob úhrad. Nebude už platit zdravotnickým zařízením paušálně, ale za výkony. Nemocnice tak budou mít jistotu, že dostanou za každý porod zaplaceno.

Novinářům to řekl ředitel liberecké pobočky VZP Jiří Benedikt. Způsob úhrad za péči se mění nejen u porodů, ale i u jiných výkonů či ošetření.

"Nemocnice, které měly dobrou pověst a uměly přilákat rodičky, na původní systém doplácely," podotkl Benedikt. Původní výši platby podle něj stanovila ministerská vyhláška před deseti lety a od té doby se jen každoročně mírně upravila. Na zvýšenou porodnost prý nereagovala. Nový způsob úhrady má nemocnice víc motivovat k přilákání maminek.

Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň uvedl, že nemocnice léta dostávaly pevnou částku a nebyly placeny podle poskytovaných služeb. Nyní se systém úhrad postupně mění a zařízení by měla získávat od pojišťoven finance hlavně podle péče. Ministerstvo si od změn slibuje zkvalitnění ošetřování a lepší podmínky pro pacienta.

VZP zavedla tento nový balíčkový způsob úhrady výkonů i u ortopedických, kardiologických a očních operací. Lépe ocenila i výkony na operačních sálech. Jen nemocnice v Libereckém kraji dostanou díky změnám letos o 45 milionů korun více. Celkově rozdělí VZP zdravotním zařízením v regionu na akutní lůžkovou péči ročně zhruba tři miliardy korun.

Porodnice v Libereckém kraji hlásí letos až dvacetiprocentní nárůst počtu narozených dětí. Například porodnice v České Lípě, kde loni přišlo na svět 1200 dětí a letos se tam narodí asi 1350 miminek, očekává, že jí nový způsob úhrady přinese navíc 1,6 milionu korun. Podle Jiřího Kalenského z jilemnické nemocnice dostane zařízení za nekomplikovaný porod zhruba 10.000 korun.

Benedikt řekl, že nemocnice samy hledají druhy zdravotních výkonů vhodných k financování za počet operací. "Chtěli bychom, aby nám nemocnice tímto způsobem hradila jednoduchou operaci při stresové inkontinenci u žen," potvrdila mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová. Podle ní je to i pro pojišťovnu výhodnější než to, když by měla dlouhodobě hradit léky a přispívat pacientům na pleny. "Tento způsob by navíc zkrátil čekací dobu na operace," uvedl Benedikt.

Liberecký kraj má největší procento pojištěnců VZP v zemi, téměř 80 procent. Pobočka se stará o 340.000 lidí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…