Nemocnici v Motole ochrání čipy. Už v dubnu
Netradiční ozdobu budou dostávat malí pacienti, kteří přijdou na pediatrickou kliniku motolské nemocnice. Zatímco dosud jim na zápěstí připevňovaly sestřičky barevné náramky se jménem a názvem kliniky, kde leží, teď dostanou speciální "hodinky" s čipem. Zavést by se měly do dubna letošního roku.
"Čip bude obsahovat osobní kód pacienta a bude sledovat jeho pohyb. Žádné osobní údaje ani údaje ze zdravotní dokumentace se na něm neobjeví. Nemůže tedy být zneužita," upozornila mluvčí nemocnice Eva Jurinová.
Toto opatření by mělo přispět k většímu bezpečí pacientů. Například ve chvíli, kdy by se malý marod rozhodl odejít z kliniky, rozbliká se na monitorech nad hlavami sester světlo a rozezní se alarm.
Čip zabrání útěku i krádeži "Nošení náramku nebude pro pacienty povinné. Každý se bude moci rozhodnout, zda jej chce nosit, či ne," vysvětlila mluvčí.
Stejné hodinky budou mít na rukách i všichni zaměstnanci kliniky a čipy dostanou i drahé nemocniční přístroje, které se často přemisťují z místa na místo. Ty tak budou okamžitě dohledatelné a zabrání se i jejich případnému odcizení.
"Na obrazovce okamžitě uvidíme, v jakém patře a u jakého lůžka se přístroj momentálně nachází," popsala Jurinová.
"Zatím se jedná o pilotní fázi projektu, v níž se budou náramky testovat na pediatrické klinice," upozornil ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. To, kdy se náramky rozšíří i na ostatní kliniky, bude záviset na výsledcích experimentu.
Cena jednoho náramku se pohybuje kolem tisíce korun. "Celkové náklady na pořízení prvních několika desítek náramků se budou pohybovat v řádech několika milionů korun," dodal Ludvík.
Náramky odlišují pacienty O tom, že by už podobný systém fungoval v některé z českých nemocnic, ředitel neví. Většina z nich se spoléhá na identifikační náramky, které slouží výhradně k rozlišení pacientů.
Zdroj: Mladá Fronta DNES