Přeskočit na obsah

Neurochirurgové začali pracovat s novou technologií

Jako první v ČR operovali neurochirurgové zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), nádor v mozku s využitím multimodální technologie přístroje SonoWand Invite, který propojuje předoperační navigaci s peroperačním ultrazvukovým zobrazením.

S prvními dvěma operacemi v úterý 15. ledna jim pomohl tvůrce systému norský fyzik Atle Kleven. Přístroj za 6,8 mil. korun koupila KNTB z vlastních zdrojů a její neurochirurgové ho získali jako první v ČR. Technologie SonoWand vhodně doplňuje a rozšiřuje péči o onkologické pacienty v rámci Onkologického centra KNTB.

„V současnosti jde o nejlepší přístroj umožňující spojení předoperačních snímků z magnetické rezonance (MRI) v navigaci s peroperačním ultrazvukovým zobrazením. U prvních dvou operací jsme si ověřili jeho přednosti, ale ještě nevyužili všechny jeho možnosti. Díky navigaci najdeme nejlepší a nejpřesnější cestu k nádoru, jak to umožňují všechny PC navigace. Peroperační spojení MRI obrazu s 3D ultrazvukovým obrazem nádoru umožňuje přesnou lokalizaci během výkonu a tím adekvátní odstranění bez poškození okolní tkáně. Samozřejmostí na našem pracovišti je kvalitní tým operatérů s vybavením pro mikroskopickou operativu a pooperační elektrofyziologický monitoring. Nákupem a využíváním této víceúčelové technologie jsme se dostali mezi špičková komplexně vybavená neurochirurgická pracoviště pro onkologickou operativu,“ sdělil primář neurochirurgického oddělení KNTB Michal Filip.

Při operacích mozku používají neurochirurgové KNTB podobně jako ve světě peroperační ultrazvuk. „Hledali jsme však přístroj, který by dále doplnil a tím zkvalitnil ultrazvukové zobrazení při operacích mozkových nádorů v podobné kvalitě jako peroperační MRI, kterou má Nemocnice Na Homolce nebo Ústřední vojenská nemocnice Střešovice. Vysoká cena MRI na pořízení a provoz a relativně malý benefit pro pacienty s nejzhoubnějšími nádory je jedním z limitů jeho rozšiřování nejen v ČR. Před šesti lety jsme se seznámili s norskými kolegy využívajícími SonoWand. Vysvětlili nám jeho podstatu a od té doby byla snaha získat přístroj do KNTB. Princip zobrazení je postaven na jiné technologii než MRI. V kvalitě přesnosti zobrazení je s ní však srovnatelný při několikanásobně nižší pořizovací ceně s minimálními provozními náklady,“ řekl primář.

„Díky technologii SonoWand lze nádor v mozku odstranit co nejradikálněji a s minimálním rizikem poškození zdravé okolní tkáně. Čím radikálnější je odstranění nádoru, tím pacienti přežívají v lepší kvalitě někdy i při významném prodloužení života. SonoWand je nástroj spojující bezpečnost neurochirurgického výkonu s kvalitou operace pro pacienta,“ zdůraznil Atle Kleven, který se podílel na vývoji přístroje uvedeného na trh v roce 2001.

Díky dlouhodobým zkušenostem s ultrazvukem neurochirurgického oddělení KNTB je podle Klevena předpoklad okamžitého využití přístroje u dalších pacientů. „Právě kvůli největším zkušenostem s ultrazvukovým zobrazením v rámci ČR jsme si vybrali neurochirurgii KNTB,“ doplnil Kleven.

Podle primáře Filipa se v co nejkratším čase (týdny) stane využití multimodálního přístroje SonoWand běžnou zobrazovací technikou u většiny operací mozkových nádorů v KNTB. Ročně to bude kolem 70 – 80 pacientů, podobně jako u pacientů, kde využívali pouze ultrazvuk. Vlastní předoperační navigace bez ultrazvuku rozšíří operativu o biopsie nádorů (mikroskopické vyšetření), které nelze radikálně operovat, a jsou určeny pouze k onkologické léčbě. To může zvýšit počet výkonů o dalších 20 – 30 pacientů ročně.

„Operujeme pacienty diagnostikované ze všech hlavně neurologických oddělení nemocnic Zlínského kraje. Po konzultaci s námi dostane pacient termín přijetí k hospitalizaci v našem oddělení, kdy doděláme speciální MRI vyšetření k účelům navigace ve spolupráci s oddělením zobrazovacích metod (OZM). Druhý den pacienta operujeme a během výkonu radikalitu a bezpečnost kontrolujeme novou technologií. Operační tým tvoří neurochirurgové, anesteziologové, zdravotní personál a technička na operačních sálech, neurologové, kteří zajišťují neurofyziologický monitoring. Pooperační péči zajišťují v rámci onkologického programu pod dikcí Onkologického centra KNTB mj. anesteziologicko-resuscitační oddělení, jednotka intenzivní péče, neurochirurgie, OZM, neurologie, interna, rehabilitace a další specialisté v naší a spolupracujících nemocnicích,“ doplnil primář Filip.

Přístroj SonoWand Invite mají kromě KNTB neurochirurgové na Slovensku (Bratislava), v Norsku, Anglii, Německu, Belgii a začíná se rozšiřovat v USA.

Karla Havlíková

Tisková mluvčí KNTB

Zdroj: KNTB

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…