Přeskočit na obsah

Nevítaná smrt jedněch nádorových buněk

Je to patrně konec jedné populární teorie o vzniku nádorů. Neobstála v testu, kterému ji podrobil tým Seana Morrisona z amerického Howard Hughes Medical Institute.

Vědci se domnívali, že v pozadí tvorby nádorů stojí vzácné "kmenové nádorové buňky", které mají jako jediné potenciál k tvorbě nádoru. Mělo se jednat o vzácné buňky (v nádoru jednu z 10 tisíc) s jedinečnými znaky.

Morrison vyvinul nový, podstatně citlivější test a zjistil, že schopnost vytvořit nový nádor má zhruba čtvrtina buněk nádoru. Tyto buňky se navzájem liší v mnoha znacích a nelze najít rysy, které by jim byly společné. Výsledky zveřejnil časopis Nature.

Vyplývá z nich, že vzácná sorta kmenových rakovinných buněk byla pouhou iluzí. Vědci předtím totiž testovali schopnost buněk založit nový nádor v tak drsných podmínkách, že v -nich obstál jen zlomek buněk. Ve skutečnosti má tuto schopnost většina buněk nádoru.

Objev přináší zvrat do vývoje léků. Pokud by platila teorie o vzácných kmenových rakovinných buňkách, měly by léky cílit přednostně na ně. Spíše se ale zdá, že léky musí působit na buňky nádoru plošně.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…