NewYork omezí přístup k umělému mléku pro novorozence
Porodnice by vydávaly balení umělé výživy pouze na výslovné přání matek, které budou muset vždy žádat o každou další láhev výživy zvlášť a podepsiovat informovaný souhlas. "Neznnamená to, že matkám bude umělá výživa pro kojence odepřena. Nemocnice ale budou výživy uzamykat a evidovat v podobném režimu jako třeba léky," uvádí server New York Post.
K iniciativě zvané "Latch on NYC" se připojilo 12 soukromých a 11 veřejných nemocnic v New Yorku. Zdravotnická zařízení chtějí nový přístup k vydávání mléka zavést již od 3. září.
Zdravé kojení
Důvody, proč newyorské porodnice tyto změny zavádějí, jsou jasné. Matky z nedostatku informací příliš brzy sahají po umělém mléku, ačkoliv by mohly své děti kojit.
Devadesát procent matek v New Yorku po narození miminka kojí. Ve dvou měsících dítěte však výlučně mateřské mléko saje pouze 31 procent miminek. Americká pediatrická akademie doporučuje výlučné kojení po dobu prvních šesti měsíců dítěte. Kojené děti mají podle průzkumů menší náchylnost k respiračním, gatrointestinálním infekcím a infekcím uší. Existuje u nich také menší pravděpodobnost vzniku astmatu. Kojení je zdravotně přínosné také pro matky - snižuje riziko vzniku nádorů vaječníků a prsu.
Fakt, že dnes mají maminky v porodnicích umělou výživu pro novorozence zdarma, vede podle kojících matek k pocitu, že mateřské mléko novorozenci nestačí.
Zbytečné obavy matek
Lékaři zjistili, že nejčastějším důvodem, proč newyorské matky přestanou kojit, jsou jejich neopodstatně obavy. 47 procent dotázaných matek má pocit, že nemají dostatek mléka. 44 procent maminek začalo přikromovat, protože měly pocit, že jejich dítěti samotné mateřské mléko nestačí.
Tyto pocity matek jsou přitom podle lékařů ve většině případů neodůvodněné - pokud žena výlučně kojí a nepřikrmuje umělou výživou, vytváří se jí ve většině případů dostatek mléka.
Z tohoto důvodu je důležité, aby maminky získaly správné informace již v porodnici. Zdravotníci by měli novopečeným matkám pomoci rozptýlit jejich obavy. Bez této odborné podpory se řada matek rozhodne sahnout po umělé výživě.
Výlučné kojení v prvních dnech a týdnech života dítěte je velmi klíčové pro plánování výživy v celém období prvního roku dítěte. Pokud v prvním měsíci života dítěte matka výlučně kojí, má téměř každá dostatek mléka a umělou výživu nepotřebuje. Jestliže v tomto období začne dítě přikromovat, snižuje tak produkci mléka a v důsledku toho závisí výživa dítěte stále více na mléce umělém.
Původní znění iniciativy Latch on NYC najdete ZDE.
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz