Přeskočit na obsah

Než vznikne komora nelékařů, nutno vyjasnit pravomoci všech komor

Než bude založena Česká komora nelékařů (ČKN), musí se podle prezidentky České asociace sester Dany Juráskové vyjasnit pravomoci komor lékařů, lékárníků a zubařů.

Pro všechny stavovské organizace ve zdravotnictví by podle ní měla platit stejná pravidla.

Zřejmě je ovlivní reformní zákon o zdravotních službách, který od 1. dubna zavádí národní registry. Komory nyní vedou své registry, a tak kontrolují všechny členy. Jde o to, v jakém rozsahu jim tato pravomoc zůstane.

Pravidla pro nelékařské profese, jako jsou sestry, porodní asistentky, sanitáři či záchranáři, stanoví zákon 96 z roku 2004, nyní se připravuje jeho novela.

"Při jednání transformační komise jsme tento týden narazili na souvislosti, které spadají do zákona o zdravotních službách. Se vznikem národních registrů totiž se zásadním způsobem bude měnit i postavení všech komor," vysvětlila Jurásková. Právní souvislosti mají prozkoumat právníci a nalézt řešení pro všechny komory.

V Česku působí 155.000 pracovníků v nelékařských profesích. O vzniku jejich komory začali jednat představitelé 26 profesních sdružení. Na tomto kroku se loni v červnu shodly všechny organizace nelékařů kromě sdružení klinických psychologů.

Komora by podle Juráskové měla dohlížet na dodržování odborných i etických pravidel v jednotlivých profesích. O podmínkách a práci nelékařů by chtěla vyjednávat s ministerstvem, kraji a zdravotními pojišťovnami.

Poskytovat by měla znalecké posudky a odborná stanoviska. Hájit by měla zájmy svých členů ve sporech u soudů. Na starost by mohla mít i celoživotní vzdělávání.

-------

autor: Naďa Myslivcová
ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Proč mají dětští psychiatři tolik práce?

27. 2. 2024

Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…

Proč transformovat síť nemocnic

23. 2. 2024

Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…