Nová antibiotika proti borelióze
Odborníkům se poprvé podařilo prokázat účinnost nových antibiotik proti lymeské borelióze. Vědci z univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem ve své studii uvádějí, že proti této chorobě, kterou přenášejí klíšťata, lze bojovat moderními antibakteriálními antibiotiky, jako jsou chinolony, a nově vyvinutými třídami antibiotik, jako ketolidy.
Tyto výzkumy mají velký význam proto, že borelie, mikroorganismy, jež chorobu působí, dokážou dosud používané terapie přežít, vysvětloval mikrobiolog Klaus-Peter Hunfeld v rozhovoru pro agenturu APA. Před nasazením nových antibiotik v praxi jsou ovšem prý ještě zapotřebí rozsáhlé klinické studie. Po infekci zpravidla dochází ke kožní reakci ve formě rozšiřující se červené skvrny, která ale často sama od sebe mizí. Může se však objevit i řada vážných symptomů, které kromě kůže postihují především nervový systém a klouby. "Normálně se borelie až po delším sání krve dostávají do těla se slinou klíštěte. Pokud je klíště odstraněno do 24 až 48 hodin, je infekce spíše nepravděpodobná," uvedl Hunfeld.
V ČR onemocnění lymeskou boreliózou podléhá povinnému hlášení, které dává každoročně přehled o výskytu nemoci v jednotlivých okresech i v celé republice. Ročně jsou hlášeny dva až čtyři tisíce nových onemocnění.
Zdroj: ČTK