Přeskočit na obsah

Nová vyhláška poškodí kvalitu vzdělávání lékařů

Česká neurologická společnost sepsala petici proti nové vyhlášce MZ upravující postgraduální vzdělávání. Jaký je aktuální stav této podpisové akce?

Petici podepsalo 420 lidí, převážně lékaři. Mezi podepsanými jsou však i studenti a lidé s technickým nebo jiným zaměstnáním, jsou mezi nimi i důchodci. Petice upozorňuje na to, že je významně ohrožena budoucí zdravotní péče o pacienty, proto je výzvou nejen pro lékaře, ale i pro nemocné i ty, kteří si uvědomují, že někdy v budoucnosti mohou onemocnět. Petice je zveřejněna na webových stránkách České neurologické společnosti, proto nemůže mít dosah na širší veřejnost. 

Psal jste, že žádáte ministerstvo o novelizaci této normy a do doby její novelizace o udělení výjimky pro váš obor. Jaké jsou reakce ministerstva na tyto vaše požadavky?

Na ministerstvo zdravotnictví jsem odeslal usnesení výboru České neurologické společnosti. V něm se píše, že ČNS nemůže akceptovat novou vyhlášku, protože zásadním způsobem ohrožuje postgraduální vzdělávací proces v neurologii a tím i kvalitu zdravotní péče v budoucnosti. Cílem České neurologické společnosti je mimo jiné pečovat o kvalitu vzdělávání neurologů a kvalitu zdravotní péče v neurologii. Výbor proto nemůže souhlasit s takovými kroky, které směřují proti základním zásadám ČNS. Odpověď jsem nedostal. Nedostal jsem však písemnou odpověď ani na dříve odeslané protesty, první před rokem a druhý před půl rokem. 

Pokud zůstane vyhláška nezměněna, kdy budou vidět první negativní změny v oboru?

1. Příští rok.
Již několik let pociťují přednostové neurologických oddělení nedostatek lékařů a velmi obtížně zajišťují pohotovostní služby. V příštím roce se stav podstatně zhorší, protože na neurologická oddělení v následujících dvou letech nepřijde žádný nový lékař (všichni absolventi lékařské fakulty, kteří mají zájem o neurologii půjdou na "interní kmen"). Odhadoval jsem, že to povede k uzavření nejméně 10 ti neurologických oddělení v republice. Primáři neurologických oddělení, se kterými jsem o tomto problému jednal, mě přesvědčují, že jich bude podstatně více. Na základě 15 tiletého sledování vím, že pro "obnovu" stavu neurologů je potřeba 70 lékařů ročně. Po dva roky nepřijde ani jeden. Nutno připomenout, že polovina neurologů je ve věku nad 50 let, 20 % nad 60 let.
Kam se budou obracet nemocní s neurologickým onemocněním? Na interní oddělení ? Budou jezdit 50 - 80 km daleko na jiná neurologická oddělení ? Budou na těchto neurologických odděleních, které pohromu přečkají, dostatečná kapacita lůžek ? Dostatečný počet zdravotníků ?
2. Za 2 roky
Po dvou letech možná někteří absolventi "interního kmene" přijdou na neurologická oddělení. Trvá obvykle půl roku, než lékař může pracovat pod dohledem staršího sekundáře nebo primáře tak, aby byl přínosem pro oddělení. Budou tito nezkušení neurologové sloužit pohotovosti ? Případně se starším sekundářem pouze na telefonu?
3. Za 5 let
Na vzdělávání v oboru neurologie pak lékařům zůstanou 3 roky. 20 let pracuji na klinice, která se stará o postgraduální výchovu. Prohlašuji, že za 3 roky nelze ani při největším úsilí vychovat kvalifikovaného samostatně pracujícího neurologa. V hektických poměrech nedostatku lékařů nikdo nebude mít čas dostatečně se věnovat mladým neurologům. Nemohou za tu dobu ani absolvovat potřebné stáže a kurzy, které jsou v dosavadním vzdělávacím programu povinné nebo doporučené.
4. Za 7 let
Polovina neurologů v Čechách budou "postiženi" tímto navrhovaným "vzdělávacím procesem". (Jednoduchý výpočet - celkový počet neurologů je asi 1000 a ročně se jich obměňuje 70)
5. V průběhu celého období si všichni nadaní a chytří lékaři zváží, zda není lepší odejít do zahraničí, kde se budou moci neurologii nejen naučit, ale najdou tam i lepší pracovní podmínky. Který penzista bude chtít za těchto okolností přesluhovat. Kdo bude chtít na sebe vzít odpovědnost vést neurologické oddělení při zvýšeném riziku diagnostických a terapeutických chyb, které nutně musí přijít. Již dnes se do výběrových řízení na přednosty hlásí výjimečně dva lidé, většinou jeden a někdy se musí čekat několik let, než nějaký lékař dostane odvahu stát se primářem.   

Ministerstvo tvrdí, že díky nové vyhlášce bude moci lékař po dvou letech vykonávat některé činnosti samostatně. Je tato interpretace vyhlášky podle vás správná?

Pravý opak je pravdou. Dříve mohl lékař po absolvování neurologického kmene provádět většinu neurologických výkonu s kontrolou přednosty oddělení. Ten ručil za to, co může lékař dělat a co nemůže. Po interním kmeni na neurologickém oddělení nebude umět dělat nic.
Některé činnosti přece jen bude moci dělat. Bude moci změřit krevní tlak, bude moci udělat základní interní vyšetření. Bude moci udělat přesně to, co může udělat pod dohledem kterýkoli absolvent lékařské fakulty. Výkony neurologické specializace dělat nemůže.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené