Přeskočit na obsah

Novela zákona o zdravotnických prostředcích přinese e‑poukaz

Použití elektronického poukazu k předepsání zdravotnických prostředků nebude na rozdíl od eReceptu povinné. Lidé, kteří používají zdravotnické prostředky pravidelně, by tak nemuseli pokaždé pro poukaz fyzicky k lékaři a lékař by jim je mohl předepsat po vzdálené konzultaci.

Základem normy a také evropského nařízení je zpřísnění registrace a dokumentace zdravotnických prostředků. Nařízení známé jako MDR bude účinné od 26. 5. 2021. Doprovodná novela pak na základě sněmovnou přijatého poslaneckého pozměňovacího návrhu mění úpravu reklamy. Pokud návrh projde i Senátem a podepíše jej prezident, reklama na výrobky, které nejsou léky ani zdravotnickými prostředky, nebude smět naznačovat, že výrobek má vliv na zdraví. Takové výrobky ani nebudou smět doporučovat vědci nebo zdravotníci.

Tento pozměňovací návrh podpořil ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Tento návrh považuji za užitečný a potřebný, neboť napomůže k zamezení škodlivé, fakticky klamavé reklamy, která může uvést pacienty v omyl a ohrozit tím jejich zdraví,“ řekl poslancům ministr. „Média jsou zaplavena různým balastem, kde se slibuje věčný život a věčné mládí a kdesi cosi, a mě se pak jako lékaře na to moji pacienti dotazují. To nás vedlo k tomu, abychom zasáhli,“ vysvětlil poslanec ANO Miloslav Janulík. Poslanec KSČM Daniel Pawlas neúspěšně navrhl tento pozměňovací návrh nepřijímat. „To omezení dopadne na široké spektrum výrobků, i těch dobrých. A bojím se, že někteří výrobci prostě nebudou v České republice své výrobky prodávat, protože reklama bude natolik omezena, že je nebudou moci náležitě prezentovat. Když to přijmeme, tak budeme mít nejpřísnější legislativu v tomto segmentu,“ argumentoval Pawlas.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené